Název Popiska Recept
Baskické fazole Tento recept jsem vyčetl v jedné francouzské kuchařce, nicméně pochází prý z Baskicka, což je v Portugalsku, odkud je údajně dělníci přenesli do Francie. Takže původ není příliš jasný, nicméně tomu, kdo má rád malé zelené fazolky můžu jenom vřele doporučit.
Suroviny:

500g zelených fazolových lusků
2 rajská jablka
1 cibule
100g slaniny
2 stroužky česneku
pepř, sůl

Postup:

Rajčata spaříme a oloupeme. V hrnci nebo na větší pánvi rozpustíme na kostičky nakrájenou slaninu, přidáme najemno nakrájenou cibuli a necháme chvíli dusit, až cibule začne zlátnout.
Potom přidáme na kostičky nakrájená rajčata, očištěné fazole nakrájené na cca 2-3 cm dlouhé kousky a najemno rozkrájený česnek. Osolíme, opepříme, podlijeme vodou a necháme na mírném ohni dusit.
Dusíme až fazole změknou. Pokud se voda předčasně vydusí, trošku přidáme.
Bramborová omeleta Bramborová omeleta je velmi univerzální a jednoduché jídlo. Dá se jíst samotná tak, jak je popsána v receptu, dá se do ní například při přípravě přidat na kousky nakrájeená slanina, nebo se může těsně před dokončením nazdobit jako jakási bramborová pizza.
Velmi chutná je i za studena a v některých jižních zemích se používá nakrájená na malé kousky jako základ jakýchsi jednohubek - prostě se do kousku omelety zarazí párátko a na něj se napíchne oliva, kousek šunky, kousek klobásky atd.

Suroviny:

cca 5 středně velkých brambor
1 cibule
3 stružky česneku
5 vajec
100g strouhaného sýra, např. Eidam
2 hrsti nadrobno nasekaných zelených bylinek - zde je možno použít např. petrželku, pažitku, listy řapíkatého celeru, zelenou část pórku atd. - dá se přidat i několik listů špenátu
pepř, sůl, popřípadě kečup

Postup

Jemně pokrájíme cibuli a česnek a pomalu je na větší pánvi opékáme na trošce oleje. Mezitím nastrouháme brambory na hrubém struhadle. Po několika minutách přidáme brambory a zelené bylinky k cibuli a česneku a společně opékáme cca 10 minut.
Vajíčka rozmíchá me v misce, osolíme a opepříme. Zde je možno i přidat cca 1/2 dl kečupu. Do rozmíchaných vajec přidáme nastrouhaný sýr a promícháme.
Vejce se sýrem přidáme do pánve a vše dobře promícháme. Rozprostřeme vzniklou hmotu rovnoměrně po pánvi a pomalu opékáme. Po chvíli zkusíme, zda se hmota nepřipekla k pánvi, pokud ano tak ji odloupneme.
Pánev i s omeletou dáme zapéct do trouby na cca 180 stupňů. Pokud nemáme k dispozici pánev, kterou je možno vložit do trouby budeme omeletu opékat na pánvi o něco déle aby se zpevnila a pak ji přeložíme například na pečící papír.
V troubě necháme zapéct, až se omeleta zbarví dozlatova.

Brambory na kyselo Toto je jednoduché lídlo, mající původ pravděpodobně na slovensku. Je přípravou trochu podobné naší Kulajdě, ale chuťově se dost odlišuje
Suroviny:

4 - 5 větších brambor
2 cibule
zakysaná smetana
citronová šťáva
červená paprika
2 vajíčka
sůl
olej

Postup:

Cibuli najemno nakráníme a na oleji zpěníme. Mezitím oloupeme a nakrájíme brambory. Cibuli posypeme trochou červené papriky, pak přidáme bembory a ještě malou chvíli smažíme.
Potom zalijeme smetanou, popřípadě poněkud doředíme vodou. Osolíme. případně dokyselíme a vaříme až brambory změknou. Těsně před koncem do jídla za stálého míchání rozbyjeme vajíčka. Podáváme dle chuti víca na kyselo nebo dochucené např. polévkovým kořením.
Curry rýže Tento recept je vlastně receptem na přílohu. Curry rýže je dosti běžná v asijských kuchyních. Dokonce i u nás se dá koupit polotovar na curry rýži, ale upřímně řečeno moc nadšen jsem z něj nebyl. I když se jedná o přílohu, rýže je velice aromatická a dá se jíst i skoro samotná.
Suroviny:

1 cibule
2 stroužky česneku
2 lžičky mletého zázvoru
2 lžičky turmericu
1/2 lžičky garram massala
1/2 kg rýže
voda, sůl
olej
trochu hrozinek

Postup:

Cibuli najemno nakráníme a na oleji zpěníme. Přidáme k ní česnek, zázvor a turmeric. Necháme chvíli smažit a přisypeme rýži. Tu mícháme tak dlouho, až je celá pokrytá olejem s kořením a trošku osmažená. Poté osolíme, zalijeme vodou (asi 1 cm nad rýži) a přidáme garram massala. Necháme vařit asi 20 minut, až rýže změkne. Nakonec přidáme hrst hrozinek.
Dauphinské brambory Zde se jedná spíše o chuťově bohatou přílohu, která ovšem může sama o sobě sloužit jako jednoduché jídlo. Jako příloha se například výborně hodí ke gratinovaným pokrmům.
Suroviny:

5-6 velkých pěkných brambor
asi 200g strouhaného sýra
1 stroužek česneku
50 g másla
1 smetana
trocha mléka
muškátový oříšek
pepř, sůl

Postup:

Velkou zapékací misku nebo pekáček vytřeme kouskem másla a rozetřeným česnekem. Brambory nakrájíme na plátky a položíme do pekáčku jednu vrstvu. Tu osolíme, opepříme, okořeníme muškátovým oříškem a bohatě zasypeme sýrem. Takto postupně střdáme vrstvy brambor a sýra. Poslední musí být vrstva sýra. Na ní ještě poklademe plátky másla, zalijeme smetanou a trochou mléka.
Mléko je možno nahradit i masovým vývarem - chuť se trošku změní. Pekáček zakryjeme a pečeme v troubě asi 40-50 minut.
Gratinovaná rokforová vejce Bezmasé gratinované jídlo z Francouzské kuchyně, které bezpochyby udělá svou bohatou chutí radost všem labužníkům. Jako jedna ze surovin je zde posána bílá omáčka. Její přípravu popisuji v rubrice "neobvyklé suroviny", i když se nejedná o nikterak neobvyklou přísadu. Naopak, svou jednoduchostí a rozmanitou využitelností zváště při zapékání se řadí k často používaným receptům francouzské kuchyně.
Suroviny:

8 vajec
200g strouhaného sýra
200g Rokforu (Nivy)
100 g másla
1 smetana
bílá omáčka

Postup:

Vejce uvaříme natvrdo a necháme vychladnout. Potom je podélně rozkrojíme napůl a opatrně vyjmeme žloutek. Ten smícháme s máslem ( nejlépe trochu rozehřátým) a s rokforem do jednolité tuhé hmoty.
Do zapékacích misek klademe půlky vajec otvorem po žloutku nehoru. Hmotu ze žloutků a rokforu vytvarujeme do kuliček, které klademe do otvorů po žloutku ve vejcích.
Bílou omáčku (viz. sekce Ostatní) smícháme se smetanou a s nastrouhaným sýrem a navršíme na vejce v miskách. Zapékáme v troubě 15-20 minut, až omáčka začne na povrchu hnědnout. Jako příloha se hodí například Dauphinské brambory - viz. sekce Bezmasá jídla.
Hermelín se Žampiony Jednoduché, zapečené jídlo, vhodné jako předkrm nebo malý hlavní pokrm. K zde popsaným surovinám je možno dle chuti přidávat další, například zajímavá je kombinace s nakrájenými uvařenými brambory.
Suroviny:

1 Hermelín
8 menších žampionů
Strouhaný sýr
Můžeme přidat i trochu kyselé zeleniny

Postup:

Hermelín rozkrojíme po celé ploše na 2 plátky. Položíme rozkrojenou stranou nahoru a na něj položíme 4 oloupané žampiony bez nohy. Vložíme do zapékací misky a chvíli pečeme ve vyhřáté troubě.
Na žampiony položíme kyselou zeleninu a bohatě zasypeme strouhaným sýrem. Zapékáme až je strouhaný sýr rozpuštěný a začne hnědnout.
Hroší papriky Název tohoto receptu je, připouštím, poněkud zvláštní. Na vysvětlenou snad jen tolik, že se nejedná o papriky z hrocha ani o papriky pojídané opravdovými hrochy, ale o recept, který mi ukázel kamarád, který má přezdívku Hroch. Jinak se jedná o velmi jednoduché a vděčné jídlo, kterým uděláte radost. Suroviny

500g paprik - bezpodmínečně musí být použity žluté nebo světle zelené tzv. Slovenské papriky, které mají slabé stěny. Použitím masitějších, dražších paprik se jídlo nepovede.
100g modrého sýra - Nivy
olej
trošku sojové omáčky

Postup

Papriky očistíme a nakrájíme na proužky. Ve větším kastrolu (nejlépe litinovém) rozehřejeme olej a necháme v něm papriky pozvolna opékat. Přidáme cca 2 lžíce sojovky.
Když jsou papriky měkké a pustily šťávu, nastrouháme modrý sýr a nasypeme je na papriky. Pomalu mícháme, až se sýr rozpustí.
Podáváme jako svačinku nebo jako předkrm, samotné nebo s pečivem.


Jednoduchá omáčka na těstoviny Opravdu jednoduchý a hlavně velmi rychlý pokrm - dá ce připravit v době, než se zašne vařit voda na těstovny, nebo dokud se těstoviny neuvaří. Suroviny
4 plátky sardelek (malé, slané rybičky, naložené v oleji)
4 stroužky česneku
8-10 oliv (raději čerých)
2 oloupaná rajčata
1 chilli paprička - pouze v případě, že chcete pokrm mít ostrý, jinak lze vynechat nebo přiostřit jinak

Postup
Na pánvi rozehřejeme olej a na něm chvíli smažíme nakrájené sardelky, až se začnou rozpouštět. Přidáme nadrobno nakrájený česnek a po chvíli i nakrájené olivy. Kdo chce přidat papričku, přidá jí s olivami.
Když je směs dostatečně opražená, přidáme na kostky nakrájená rajčata a chvíli dusíme. Dosolíme dle chuti.
Podáváme smíchané s těstovinami.

Kokosová rýže Další varianta ochucené rýže. Dá se při bohatější tabuli kombinovat například s čistě bílou rýží nebo s jinak ochucenou rýží. V asijských kuchyních je podávání několika druhů rýže dosti obvyklé.
Suroviny:

1 lžíce sušeného kokosu
2 lžičky burákového másla
1 lžíce oleje
1 lžička turmericu
2 dl kokosového mléka
2 dl vody
1/2 kg rýže

Postup:

Na rozehřátém oleji lehce osmaříme sušený kokos. Přidáme burákové máslo a necháme jej rozpustit. Potom přisypeme rýži a mícháme, až je zcela pokryta tukem a lehce opečená. Potom přidáme kokosové mléko a vodu. Přisypeme mletý turmeric a vaříme, až rýže změkne.
Maďarská omáčka na těstoviny Tento pokrm by bylo možné publikovat jako klasickou ukázku tzv. fusion pokrmů, které jsou dnes oblíbené v dražších restauracích. Jedná se o pokrmy, které v sobě kombinují dominantní prvky více národních kuchyní.
Zde je omáčka připravená z typicky maďarských surovin, ale je použita na špagety nebo jiné dlouhé těstoviny, což patří spíše do středomoří.
Suroviny
1 cibule
2 papriky, nejraději tzv. Slovenské, se slabou dužinou
1 klobása čabajského typu
100g slaniny
2 stroužky česneku
2 dl omáčky z rozvařených rajčat nebo 1 dl protlaku
pepř, sůl, sladká paprika

Postup
Slaninu nakrájíme na kostičky a necháme smažit na pánvi. Po chvíli přidáme klobásu nakrájenou na kolečka. Dále přídáme najemno nakrájenou cibuli a česnek. Když je směs již dost osmažená, přidáme na proužky nakrájenou papriku a vše zasypeme cca 2 lžičkami sladké sušené papriky. Necháme chvilku zasmažit, podlijeme vodou nebo raději vývarem a přidáme rajčatovou omáčku.
Osolíme a opepříme dle chuti a necháme cca 20 minut podusit. Podáváme jako omáčku se špagetami nebo jinými dlouhými těstovinami, např s tagliatellemi.
Maďarský bramborový guláš Jídlo, které mne překvapilo svou zajímavou chutí a jednoduchou úpravou. Uvádím jej v sekci Bezmasých jídel, i když k jeho přípravě je použita mimo hlavní suroviny i slanina. Pro toho, kdo o maso opravdu nestojí, je možní ji vynechat. Jinak pro maďarský guláš většinou platí, že má být pořádně ohnivý. To nechávám na chuti jednoho každého jedlíka, podle mého názoru tento guláš chutná dobře i nepálivý. Suroviny

1/2 kg brambor (raději starší, moučnější)
3 papriky, pokud možno různých barev (červená, zelená, žlutá....)
2 střední cibule
3 stroužky česneku
150 g anglické slaniny
sůl, pepř, paprika
majoránka
2 lžíce rajského protlaku

Postup

Slaninu nakrájíme na kostičky a v hrnci (nejlépe teflonovém) ji pomalu chvíli smažíme (pokud vynecháme slaninu, je zapotřebí místo tuku, který se uvolní při smažení použít olej).
Potom přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek. Smažíme ještě několik minut, až je cibule zlatavá. Posypeme bohatě sušenou paprikou (kdo chce pokrm ostřejší, použije papriku pálivou), přidáme na kostičky nakrájené papriky a brambory a znovu chvíli smažíme.
Osolíme, trošku dochutíme pepřem a podlijeme vodou nebo zeleninovým vývarem. Nakonec přidáme majoránku a rajský protlak a dusíme tak dlouho, až brambory změknou. Za normálních okolností není potřeba pokrm zahušťovat, pokud jsou brambory dost uvařené, samy si pustí dostatek škrobu, který šťávu zahustí.
Pečená Africká mrkev Toto jídlo je také velmi vhodné jako příloha, například k pečeným masům Pokrm připravujeme stejně, jako Africkou hovězí pečeni - viz. Jídla z Hovězího masa
Jen místo hovězího masa dáme navíc stejné množství mrkve. Můžeme péci kratší dobu a také poněkud snížit množství vývaru na podlití.
Přes kládu Toto je velmi jednoduché, levné staré České jídlo. Uvádím ho jako ukázku toho, že se dá vcelku chutně pojíst i když člověk nemá v lednici skoro nic.
Suroviny:

Uvařené brambory (nejlépe z minulého dne)
Cibule
Hladká mouka
Olej
Vajíčka

Postup:

Nejdříve připravíme nočky: Dáme vařit do hrnce vodu s trochou soli. V misce smícháme vajíčko(a) s hladkou moukou tak, že vznikne husté těsto. Těsto nabíráme na lžíci a z ní malou lžičkou oddělujeme kousky těsta a házíme do vroucí vody. Necháme cca 5 minut povařit, potom scedíme.
Cibuli nakrájíme najemno a na oleji osmažíme. Brambory nakrájíme na kousky a taktéž osmažíme na oleji (pokud chceme mít brambory více opečené můžeme před přidáním brambor na rozžhavený olej nasypat trochu papriky a přidat trochu sojové omáčky. Všechny tři části: nočky, opečené brambory i cibuli smícháme dohromady, dle chuti dosolíme a dopepříme a podáváme.
Je možno kombinovat například s kysaným zelím nebo kyselou okurkou.
Římský květák Jednoduchá chutná úprava květáku, kterou je možno použít jako přílohu nebo jako lehké samostatné jídlo. Suroviny:

1 květák
2 stroužky česneku
lžíce nakrájené petrželky
1 dl rajského protlaku nebo rozvařených prolisovaných rajčat
100 g sýra
pepř, sůl, olej

Postup:

Květák omyjeme a rozdělíme na menší růžičky. Česnek drobně nakrájíme a společně s petrželkou jej osmahneme na oleji. Po chvíli přidáme květák a smažíme asi 10 minut (pozor, často míchat, aby se květák nepřipaloval).
Směs osolíme, opepříme a přidáme protlak, případně poněkud naředěný zeleninovým vývarem nebo vodou. Dusíme až je květák skoro měkký. Pak zasypeme strouhaným sýrem a necháme sýr buďto pod pokličkou roztéct nebo ve grilu zapéct.
Smetanové špagety Jedná se o poměrně jednoduché jídlo s rychlou přípravou. Uvádím jej zde jako bezmasé, ale do omáčky je možno přidat i šunku nebo jiný masný výrobek. Taktéž velmi zajímavou chuť docílíte přidáním do omáčky jedné malé konzervy tuňáka.
Suroviny:

250 g špaget
100 g čerstvých žampionů
50 g sýra Niva
1 šlehačka
lžíce oleje

Postup:

Špagety uvaříme dle návodu. Do vody na špagety je dobré přidat asi 1 lžíci oleje, zlepší to kvalitu špaget.
Žampiony nakrájíme na plátky a lehce osmažíme na rozehřátém oleji. Mezitím v mixeru rozmixujeme do hladka Nivu ve šlehačce. Přidáme na pánev k žampionům a dusíme až omáčka zhoustne. Smícháme se špagetami.
Sýrový nákyp Nepříliš složité jídlo, které může sloužit podávané se salátem jako večeře nebo lehký oběd. Pro milovníky ostřejších chutí může být málo výrazné, ale "sýrožrouti" si jistě pochutnají.
Suroviny:
8 plátků staršího toastového chleba
60g másla (měkkého)
150g sýra Čedar
4 vejce
2-3 dl kuřecího vývaru
2 dl smetany
hrubě mletý pepř

Z chlebů ořízneme kůrku, namažeme je máslem a 4 z nich posypeme asi 2/3 sýra. Přikryjeme zbylýmy chleby a každý z nich rozřízneme na 2 trojuhelníky.
Trochou másla vymažeme zapékací misku a chleby do ní vyskládáme. Rozšleháme vejce a přidáme k nim vývar a smetanu. Chleby v misce polijeme vzniklou směsí.
Nakonec vše posypeme zbylým sýrem, dochutíme pepřem a necháme zapékat cca 30 minut, až je nákyp zlatavý.
Špenátové rizoto Toto je recept na jedno z mnoha rizot, která se velmi často vyskytují v italské nebo francouzské kuchyni. Od našeho rizota jak jej známe se poněkud liší, není to suchý upečený pokrm ale spíše jakási rýžová kaše. Jejich obdobou je paela, známá ze španělských kuchařek.
Jinak tento recept je ve složce bezmasá jídla, i když je v něm použit malý kousek slaniny. Ten je možné v případě opravdu vegetariánského pokrmu vynechat.

Suroviny:

200-250g listového špenátu (opravdu je lepší čerstvý, listový; mražený se moc nehodí)
200 g rýže
3 jarní cibulky (nebo 1 cibule)
3 malé plátky slaniny (možno vynechat)
máslo
olej
6 dl hovězího vývaru
lžíce jemně strouhaného Parmazánu
petrželka
pepř, sůl

Postup:

Jemně pokrájenou cibulku a slaninu pomalu osmažíme na oleji a 1 lžičce másla.
Špenát očistíme a nakrájíme na malé kousky. Potom jej přidáme k osmažené cibuli a společně smažíme až zmenší svůj objem. Potom přidáme rýži a ještě chvíli mícháme na pánvi. Posléze přilijeme vývar, dosolíme dopepříme a necháme vařit.
Doba vaření a množství tekutiny velmi záleží na rýži, vaří se až do stavu kdy je rýže měkká a pokrm je jako hustá kaše.
Nakonec přidáme nakrájenou petrželku, asi 2 lžičky másla a lžíci Parmazánu. Vše dobře promícháme a podáváme.
Špenátový koláč Zajímavé bezmasé jídlo, u kterého základ tvoří listový špenát. Pro našince je špenát znám především v mleté formě jako příloha k masu a knedlíkům, ale v Francii, odkud tento recept pochází se listový špenát používá podtatně bohatěji. Suroviny:

0,5 kg listového špenátu
200 g strohaného sýra - nejlépe Ementál
1 lžíce bílé omáčky (viz Rady a informace)
2 bílky
pepř, sůl
špetka moškátového ořechu

Postup

Špenát očistíme a v trošce vody chvíli povaříme. Potom jej nasekáme na malé kousky.
Smícháme špenát se sýrem a bílou omáčkou, opatrně vmícháme bílky a okořeníme.
Vzniklou hmotu dáme do dobře vymaštěné formy a při 200 stupních pečeme asi 30 minut. Opatrně vyklopíme na talíř.
Vyniklý koláč je možno podávat samostatně jao předkrm. Také je možné připravit více bílé omáčky a potom hotový koláč několika lžícemi přelít.
Těstoviny carbonara Nevím přesně, zda se v tomto případě jedná o autentický recept na "carbonara", spíše si myslím, že i v Itálii se pod tímto názvem připravují různé varianty omáčky. Každopádně se jedná o tak jednoduché a vděčné jídlo, že ho tady musím popsat. Suroviny

200g co nejlibovější anglické slaniny (v originálu se používá italská "pancetta", té je asi nejblíže libová anglická slanina, co nevoňavěji vyuzená)
1 malá cibule
2 dl smetany
1 vejce
bazalka - nejlépe čerstvá, ale postačí i sušená
strouhaný sýr

Postup

Slaninu nakrájíme na malé kousky a dáme pomalu opékat na pánev. Po chvíli přidáme najemno nakrájenou cibuli a opékáme společně dozlatova. Přidáme najemno nakrájenou bazalku a přilijeme smetanu. Necháme ještě chvilku vařit (spíše jenom prohřát k bodu varu) a nakonec vmícháme vejce.
Podáváme smíchané s těstovinami a bohatě promíchané se strouhaným sýrem. Sýr musí být do těstovin s omáčkou vmíchán dokud jsou ještě horké, aby se dobře rozpustil a spojil s ostatkem pokrmu.
Zapečené brambory se špenátem Zajímavý jednoduchý recept na bezmasé jídlo, který jsem objevil nedávno v nějakém časopise. Není to moc pracné a efekt je ... mňam. Suroviny:

1/2 kg brambor
100g listového špenátu
1 zakysaná smetana
cibule
česnek
strouhaný sýr

Postup

Brambory uvaříme skoro do měkka ve slupce, oloupeme a nakrájíme na menší kousky.
Šenát spaříme a lehce podusíme na cibuli a česneku.
Smícháme v zapékací misce, dle chuti dosolíme a přelijeme zakysanou smetanou.
Zapékáme asi 20 minut, potom posypeme strouhaným sýrem a zapečeme ještě dalších 10 minut.
Žampiony ve víně Lehké jídlo, které může sloužit jako předkrm nebo malá "svačinka".
Suroviny:
3/4 kg žampionů
50 g másla
2 lžíce oleje
šťáva a jemně strouhaná kůra z jednoho citronu
3 dl bílého vína
pepř, sůl
petrželová nať nebo jiná zelená ozdoba

Postup:
Očištěné žampiony lehce osmahneme na oleji a másle. Přidáme víno, citron, osolíme a opepříme a velmi pomalu dusíme cca 20minut.
Před servírováním ozdobíme petrželovou natí.