Název Popiska Recept
Francouzská kachna Po delší době jsem dostal chuť na pečenou kachnu a hledal jsem nějaký zajímavý a chutný recept. Tady je jeden, který mne zaujal nejvíce.
Suroviny:

1 kachna asi 2 kg
15 zelených oliv
2 plátky ančovičky (slaná nakládaná ryba)
2 vejce
1 jablko
2 rohlíky
1 dl sladkého silného vína (nejlépe Madeira nebo Portské)
3 lžíce rozinek majoránka, sůl

Postup:

Kachnu opláchneme, pokud má vnitřnosti tak je odstarníme. Vnitřek kachny posypeme solí a majoránkou. Nakrájíme olivy, ančovičky, a jablko, vše na malé kousky. Namočíme rohlíky do vody a vymačkáme. V misce smícháme olivy, ančovičky, jablko, rohlíky a vejce. Vyniklou plnkou naplníme kachnu a zašijeme nebo uzavřeme pomocí špejle. Pečeme ve vyhřáté troubě (200 C) 1.5 - 2 hodiny. Nepodléváme, kachna si sama pustí hodně tuku. Až je kachna měkká vyjmeme ji z trouby a vypečenou šťávu dáme do hrnku (pokud je moc mastná, část oleje vylijeme). Do šťávy přidáme víno a hrozinky a necháme krátce povařit. Kachnu podáváme přelitou šťávou.
Gratinovaná kuřecí prsa Velmi chutná úprava kuřecích prsou dle francouzské kuchyně. Obzvláště efektní je temto pokrm, pokud je podáván přímo v zapékacích miskách na stůl. Jako příloha se hodí například Dauphinské brambory nebo obyčejné vařené brambory posypané drobně nakrájenou pažitkou
Suroviny:

500g kuřecích prsíček
100g Nivy
2 dl smetany
2 lžíce oleje
1 lžíce másla
sůl, pepř
žampiony (nejsou nutné, ale mohou zlepšit efekt)
Bílá omáčka z cca 3 lžic mouky

Postup:

Na pánvi rozehřejeme olej a rozpustíme máslo. Kuřecí prsa nakrájíme na větší plátky, osolíme, opepříme a na oleji s máslem opečeme. Pokud budeme přidávat žampiony, opečeme je na oleji po kuřeti.
Opečené kousky narovnáme do zapékacích misek a posypeme žampiony. V mixeru jemně umixujeme Nivu se šlehačkou a vmícháme je do hotové, ještě teplé bílé omáčky. Vzniklou hmotou pokryjeme kuře v zapékací misce a zapékáme, až se povrch začne barvit do hněda.
Kdo má rád více "sýrové" pokrmy, může před dokončením ještě misku posypat strouhanýme Ementálem a nechat jej rozpustit.
Grilované kuře za 5 minut Tento recept je zvláště vhodný pro situace, kdy nevíte, kolik strávníků potřebujete nakrmit (například v baru bebo malé restauraci). Nicméně se dá velmi dobře použít i doma
Suroviny:

rozporcované kuře (možno použít i samostatné paličky nebo křídla)
sůl
cibule
Barbecue Sauce - viz. sekce OStatni
Postup:

Naporcované kuře uvaříme ve vodě se solí a případně s cibulí až je téměr měkké ( nesmí se rozpadat).
Barbecue sauce dáme do misky a kuře v ném omočíme. Poté dáme na rošt di grilu a grilujeme cca 5 - 10 minut, až má hezkou kůrku ( samozřejmě, nejlepší je na grilu s dřevěným uhlím, ale může být i elektrický).
Vodu, ve které se kuře vařilo můžeme použít na polévku, např. tak, že přidáme osmahlou kořenovou zeleninu a zavaříme nudličky nebo rýži.
Grilovaný králík Delší dobu jsem zkoušel různé varianty grilování králíka. Problem je hlavně v tom. že maso samo o sobě je dosti suché a tudíž na otevřeném grilu se ještě více vysuší. Ani nadívání například bůčkem nebo slaninou nepřineslo očekávaný efekt. Nakonec jsem zvolil opačný postup, obalení králíka slaninou a s výsledkem jsem byl celkem spokojen. Zelenina, použitá v tomto receptu je spíše jako doplněk, dá se vařit i bez ní.
Suroviny:

500g zadního králičího masa
200g na plátky nakrájené anglické slaniny
2 cibule
4 lžíce oleje
2 mrkve
kousek petržele a celeru
několik růžiček květáku a brokolice

Postup:

Králíka naporcujeme na podlouhlé špalíčky, osolíme, opepříme a společně s cbulí dáme do skleněné misky. Zalijeme olejem a necháme několik hodin odležet. Potom maso vyjmeme a každý špalíček zabalíme do plátku slaniny.
Společně s kořenovou zeleninou, cibulí a olejem z nálevu zabalíme do alobalu. (zde je s výhodou použití alobalové grilovací misky, kam vše nandáme a dalším alobalem přikryjeme). Za občasného obracení opékáma na grilu asi 30 minut. Pak z balíčku vyjmeme králíka zabaleného ve slanině a dáme jej přímo na rošt. Do balíčku přidáme květák a opět dáme na gril. Králíka opékáme po obou stranách asi 10 minut, než dostane kurčičku. Pro vylepšení kurky je možno použít barbecue sauce. Pokud použijeme i brokolici, přidáme ji do balíčku až těsně před koncem, to je asi 2-3 minuty.
Maso podáváme s udušenou zeleninou z balíčku.
Indické kuře Tento recept jsem kdysi přečetl v nějakém časopie. Myslím, že pochází od pana Lipského. Výsledek je velic chutný.
Suroviny:

1 kuře
1/4 bílého jogurtu
2 lžičky curry
1 lžička chilli
1 lžička soli
4 lžíce oleje
2 lžíce kokosové moučky
1 nastrouhaná cibule
4 stroužky česneku
1 – 2 lžičky mletého zázvoru
pepř

Postup:

Kuře omyjeme a naporcujeme. Nejdříve smícháme jogurt, curry, chilli, sůl a olej. V další misce smícháme kokosovou moučku, cibuli, česnek, zázvor a pepř. Přidáme první smíchanou část marinády.
Naporcované kuře naložíme na 24 hodin do vzniklé hmoty. Po odležení pečeme cca 30 minut ve vyhřáté troubě.

Jubilejní kuřecí salát Toto jídlo bylo údajně servírováno královně Viktorii při její návštěvě Prahy. Nevím, co je na tom pravdy, ale chutná opravdu královsky. Suroviny:
asi 500g kuřecích prsou
2 lžíce olivového oleje
muškátový oříšek
čerstvě mletý pepř
1 limetka

Marináda:
1/2 vymačkané limetky a z ní nastrouhaná kůra
asi 3 cm kořene čerstvého zázvoru, oloupaný a nastrouhaný
1 rozmačkaný stroužek česneku
1 šalotka nadrobno nakrájená
2 lžíce olivového oleje

Dresing
1 dl čerstvé smetany
6 lžic majonézy
1/2 vymačkané limetky a z ní nastrouhaná kůra
cca 5 cm čerstvého kořene zázvoru

Postup
Veškeré suroviny na marinádu smícháme dohromady, do marinády naložíme na plátky nakrájené kuřecí maso a dáme do chladu odležet minimálně na 5 hodin (raději do druhého dne). Maso v marinádě občas promícháme.
Než dáme maso péct, připravíme dresing. Smícháme smetanu, majonézu, šťávu a kůru z limetky. Zázvor oloupeme, nastrouháme a vymačkáme z něj šťávu, kterou také přídáme do dresingu. Hotový dresing dáme do chladna odležet.
Plátky kuřete vyjmeme z marinády, otřeme a osušíme ubrouskem. Položíme do pekáče, potřeme olivovým olejem, osolíme, opepříme a ochutíme muškátovým oříškem. Potom pečeme ve vyhřáté troubě cca 30 minut, až je maso měkké.
Maso necháme vychladnout, nakrájíme na kousky a vmícháme do dresingu. Podáváme s rozkrájenou limetkou.
Pokud není k dispozici limetka, lze ji v nouzi nahradit menším tvrdším citronem.


Kachní ragú Další ukázka toho, že italská kuchyně není založena jenom na pizze a na špagetách. Toto ragú je úplně nejlepší, pokud je k dispozici maso z divoké kachny - mimochodem zvěřina je v italské "nepřímořské" kuchyni zastoupena velmi bohatě. Takže ideální je kachna divoká, ale ani maso z kachny domácí není k zahození, pokrm je chuťově dosti bohatý a i maso z domácí kachny, které není tak výrazné jako z divoké kachny poněkud "rozdivočí". Jako příloha se hodí buďto těstoviny (nějaké širší nudle, např. tagliatelle), ale k zahození není ani brambor nebo bramborový knedlík. Suroviny:
asi 300 g kachního masa bez kostí a bez kůže
2 cibule
2 mrkve
1 stonek řapíkatého celeru
bobkový list
hřebíček
pepř celý
muškátový oříšek
100 g šunky, ideální je tmavá parmská
4 rajčata
mouka
1/2 litru suššího červeného vína, např Cabernet sauvignon
100 g loupaných mandlí
1/4 litru masového vývaru

Postup
Cibuli, mrkev, celer a šunku nakrájíme na malé kousky. Na těžké pánvi rozehřejeme olej, vložíme na něj zeleninu a šunku, přidáme cca. 3 bobkové listy, 2 hřebíčky a 10zrnek pepře a opékáme při nižší teplotě, až směs hezky voní.
Vyjmeme z pánve, přidáme ještě trošku oleje a kachní maso nakrájené na kousky opékáme na oleji cca 5 minut až začne hnědnout. Potom přidáme oloupané mandle a ještě chvíli smažíme, aby se i mandle zbarvily. Potom směs zaprášíme moukou a po chvíli podlijeme červeným vínem. Dále přidáme osmahlou zeleninu s kořením a šunkou a spařená, oloupaná rajčata, která předtím zbavíme jader.
Asi po 15 minutách přidáme vývar a dusíme ještě asi 20 minut, až je omáčka pěkně hustá. Potom dochutíme hrubě mletým pepřem a čerstvě nastrouhaným muškátovým oříškem.
Pokrm je samozřejmě možné servírovat ihned, ale nejlepší chuť má druhý den, kdy se se všechny chutě rozleží a zjemní.

Kachní roláda Toto je recept, který mne zaujal svou nobvyklostí, na první pohled až nesmyslností. Nacpávat kachnu nudlema s paprikou a péct to jako roládu nevypadá na první pohled jako dobrý nápad. Opak je ale pravdou - těstoviny a papriky krásně zjemní mastnost kachního masa a výsledek opravdu stojí z pokus. Jenom je trošku problém s tou vykoštěnou kachnou, občas je možné se dohodnout v řeznictví, šikovnější si poradí sami ... (já se dohaduji v řeznictví). Suroviny
1 vykoštěná kachna (je možno použít i 2 ks kachních prsou, ovšem vcelku i s kůží)
100g delších těstovin (nejlepší jsou nějaké nudle, např tagliatelle, možné je použít i špagety. Hezky vypadá pokud se použijí vícebarevné těstoviny, např směs normálních a zelených - špenátových)
2 barevné papriky (nejlépe červená a žlutá)
1 menší cibule
1 vejce
čerstvá šalvěj - cca 2 vrchovaté polévkové lžíce
čerstvá bazalka - cca 2 vrchovaté polévkové lžíce
alobal - cca 4 metry

Postup
Nadrobno nakrájenou cibulku lehce osmažíme na oleji, přidáme na proužky nakrájené papriky a po chvilce i těstoviny uvařené al dente. Vše chvíli podusíme a sundáme z ohně. Osolíme, opepříme a vmícháme rozmíchané vajíčko.
Alobal přeložíme na 4x a rozložíme na něj vykoštěnou kachnu kůží dolů tak, aby ležela hned od kraje metrového pásu. Po krajích musí zůstat alespoň 10 cm na každé straně. U kachny je podstatné dosáhnout toho, aby byla vrstva masa co nejrovnoměrnější - není to vúbec jednoduché, je například potřeba naříznout prsní svaly a rozlořit je do míst, kde osvalení není tak mohutné.
Rozloženou kachnu osolíme, opepříme a posypeme nahrubo pokrájenou mátou a bazalkou. Navrch rozložíme směs těstovin a zeleniny tak, aby se celá kachna dala zatočit do rolády (není nutně potřeba dělat několikrát zatočenou roládu, stačí aby maso obklopilo náplň).
Kachnu zabalíme a začneme pomalu obalovat alobalem a to tak, že vždy zabalíme maso o kousek dále a alobalem jej utahujeme. Alobal, který přebývá na krajích vždy zakroutíme, aby roláda hezky těsnila. Výsledkem by měla být pevná rovnoměrná rulička rolády, utažená alobalem.
Roládu dáme péct do pekáčku do předehřáté trouby cca na hodinu. Potom alobal sejmeme a necháme opéct kůrku.
Roládu podáváme nakrájenou např. s vařeným bramborem, ale vhodná je i dušená zelenina.

Kokosové soté Mighty uesful. Make no mistake, I appreciate it. Mighty uesful. Make no mistake, I appreciate it.
Kořeněný králík s rajčaty Zde Vám nabízím klasické rychlé tzv. minutkové jídlo připravované na jedné pánvi. Variantně lze místo králíka použít například kuře nebo krůtu. Potom možná nebude nutné maso předem vařit.
Suroviny:

500g králičích filetů nebo zadního masa
2 lžíce oleje
2 stroužky česneku
3 lžičky rozmarínu (nejlépe čerstvého)
2 malé chilly papričky
6 mladých cibulek
1 velké oloupané rajské jablko bez jader
1 lžíce rajského protlaku
l lžíce worchesterové omáčky
1 lžíce strouhaného křenu
1 lžíce citronové šťávy
hrubě mletý pepř
sůl

Postup:

Králíka dáme uvařit do osolené vody asi na 10 minut.
Mezitím rozehřejeme pánev a na horký olej dáme česnek, rozmarýn, chilli a cibuli. Necháme smažit asi 2 minuty a přidáme králicí maso, které jsme po povaření nakrájeli na kousky.
Smažíme asi další 3 minuty, až je maso do zlatova osmažené. Potom přidáme nakrájené rajské jablko, rajský protlak, worchester a křen a smažíme společně další 2 minuty. Nakonec zalijeme citronovopu šťávou, ochutíme hrubě mletým pepřem a dosmažíme ještě asi 2 minuty.
Králík Brailion Tento recept pochází z Francie a je pro našince poněkud netradiční. Nicméně je vhodné při konzumaci králíka občas pozměnit přípravu, oproti tradičním recetům: na paprice a pečený na česneku. Toto je něco opravdu zcela jiného.
Suroviny:

Zadní králičí maso
hořčice (nejlepší Dijonská, ale poslouží i naše plnotučná)
0.25 l bílého vína
0.25 l smetany
5 lžic oleje
pepř
sůl

Postup:

Králíka naporcujeme, osolíme a opepříme. Pak jej bohatě potřeme hořčicí. Vložíme do pekáče na polovinu oleje a druhou polovinou jej polijeme. V rozehřáté troubě krátce ze všech stran opečeme.
Potom přidáme bílé víno, ještě trochu osolíme a opepříme a zakryté pečeme doměka. Po upečení vyjmeme králíka a dáme na horkou mísu.
Do šťávy, která po pečení zůstala přidáme smetanu a ještě chvíli povaříme. Podáváme polité šťávou, jako příloha může být např. veka nebo vařený brambor.
Králík na rozmarýnu Z tohoto recepu vznikne velmi jemné, měkoučké králičí maso s chutnou omáčkou. Velmi zajímavý je postup, kdy králíka dlouho máčíme ve vodě a pak nasucho dusíme. Byl jsem k tomuto postupu nejdříve trošku nedůvěřivý, ale mohu vřele doporučit. Suroviny

1 Středně veliký králík (je možné použít jenom králičí stehna, která se prodávají zvláště - je na nich oproti ostatku hodně masa, v takovém případě použijte 4 stehna)
1 dl olivového oleje
2 stroužky česneku
Hrst nasekaného řapíkatého celeru
1 dl suchého bílého vína
Snítka čerstvého rozmarýnu nebo 1/2 lžičky sušeného
cca 2 dl vývaru
1 lžíce rajského protlaku

Postup
Králíka naporcujeme a alespoň na 12 hodin namočíme do studené vody a necháme v chladné místnosti nebo v ledničce. Potom králíka vyndáme z vody, ještě jednou opláchneme a necháme oschnout nebo osušíme.
Mezitím nakrájíme řapíkatý celer a česnek na malé kousky. Vezmene kastrol dostatečně veliký, aby se do něj vešly všechny kusy masa vedle sebe, nelijeme do něj olej a vložíme králíka, česnek a řapíkatý celer. Kastrol dáme na mírný plamen a necháme obsah pomalu pod pokličkou dusit cca 2 hodiny. Občas maso obrátíme a zásadně nepodléváme, králík si pustí sám hodně tekutiny.
Po 2 hodinách osolíme, opepříme a přidáme nasekaný rozmarýn, bílé víno, trochu vývaru a rajský protlak. Ještě cca 20 minut vaříme na silnějším plameni tak, aby se omáčka vyvařila a poněkud zhoustla.
Maso podáváme ihned přelité omáčkou.

Králík na zelenině Jedná se o poněkud "divočejší" verzi králíka, dle původní receptury je dokonce možno tuto úpravu použít i na zajíce nebo divokého králíka. Já bohužel nemám divočinu běžně k dispozici, tak jsem ji ozkoušel pouze s klasickým domácím ušákem. A posuďte sami, podle mne se jedná o velmi zdařilý pokrm.
Ještě abych nezapomněl, jídlo pochází ze střední Itálie a asi nejvhodnéjší přílohou jsou pro ně nějaké širší nudle, např. papardelle nebo tagliatelle - na rozdíl od úzkých těstovin lépe podrží řídkou omáčku.
Suroviny

1 králík s vnitřnostmi, očištěný, nakrájený na kousky
2 menší cibule
3 mrkve
2 stonky řapíkatého celeru
hrst kudrnaté petrželky
3 snítky čerstvé šalvěje (nebo lžička sušené)
tymián
sůl, pepř
10 třešňových rajčat (tato drobná rajčátka lze v nejhorším nahradit jedním velkým rajčetem, ale vizuální efekt není zdaleka takový)
2 dl suchého červeného vína
5 dl zeleninového vývaru
50 g másla
100 g parmazánu (na posypání)

Postup

Cibuli, mrkev a celer nakrájíme nadrobno a pomalu opékáme na oleji. Po chvíli přidáme nakrájené maso z králíka (bez vnitřností). Dále přidáme bylinky nakrájené najemno a rajčátka. Ta upravíme tak, že cca polovinu nakrájíme najemno, zbytek jenom přepůlíme. Podlijeme trochou vývaru, osolíme, opepříme a necháme dusit cca hodunu a půl.
Asi po hodině dušení přidáme srdce, nakrájené na kousky. Když je maso skoro měkké, přidáme nakrájená játra a podlijeme vínem a zbytkem vývaru. Ještě chvíli povaříme, pak spojíme kouskem másla a můžeme podávat.
Pokrm podáváme se širokými nudlemi, posypaný strouhaným sýrem.

Králík po Provensálsku Další netradiční recept na přípravu králíka. Velmi chutná omáčka a měkké maso.
Suroviny:

1 králík
2 cibule
5 lžic oleje
1 lžíce mouky
2 lžíce rajského protlaku
2 dl bujonu
2 dl suchého bílého vína
svazeček koření (tymián, bobkový list, petrželka)
sůl
pepř
100g oliv

Postup:

Na oleji necháme zpěnit nasekanou cibuli. Potom přidáme na kousky nakrájeného králíka a po všech stranách opečeme. Poprášíme králíka moukou a až se zapraží zalijeme bujonem s rozmíchaným protlakem a bílým vínem. Přidáme veškeré koření a dusíme doměkka.
Deset minut před koncem spaříme olivy v horké vodě a přidáme do omáčky.
Králík s Nivou Velmi chutné a nepříliš složité jídlo z králíka. Zvláště omáčka je zajímavá.
Suroviny:

500g králičího zadního masa
2 cibule
100g Nivy
50g slaniny
1 dl vývaru
1 dl bílého vína
4 lžíce kečupu
trocha hladké mouky
2 lžíce oleje
sůl, pepř
2 stroužky česneku

Postup:

Králíka naporcujeme, osolíme, opepříme a potřeme rozmačkaným česnekem. Potom jej obalíme v mouce a na prudkém ohni na oleji osmažíme.
Vyjmeme z hrnce a v oleji rozpustíme na kousky nakrájenou slaninu. Potom na ni osmažíme cibuli. Přidáme osmaženého králíka a přidáme vývar, víno a kečup.
Necháme dusit asi 20 minut, až je králík měkký. Nakonec na králíka nasypeme strouhanou Nivu a dusíme pod poklicí, až se Niva rozpustí a částečně spojí s omáčkou.
Krůta na zelenině Takto upravená krůta je velmi dobré jídlo sama o sobě a nechá se jíst z libovolnou přílohou. Nicméně je ji možné také použít jako náplň ke špagetám nebo se špagetami a se sýrem zapéct. Takže použití je dosti univerzální. Také by asi bylo možné odobně upravit kuřecí prsa, možná i králičí stehna. Někdy to asi vyzkouším.
Suroviny:

500g krůtích prsou
2 cibule
100g oliv bez pecek
1 konzerva rajského protlaku
1 rajské jablko
2 lžíce oleje
sladká paprika
pepř, sůl
2 dl bílého vína
zelená petrželka
kdo má rád papriky, může přidat 1-2 nakrájené papriky
kdo má rád ostřejší jídla, může přidat 1 feferonku

Postup:

Krůtu nakrájíma na kostičky a na oleji osmahneme. Posypeme sladkou paprikou a necháme zapražit. Osolíme, opepříme a přidáme nakrájenou cibuli. Po chvíli podlijeme vínem. Zde je možné přidat i papriky. Dusíme cca 25 minut. Potom přidáme nakrájené rajské jablko, rajský protlak a olivy. Vaříme ještě 20-30 minut, až je maso velmi měkké a šťáva zhoustne.
Krůtí maso Bakonyi Pamětníci si možná ještě vzpomenou na maďarské konzervy Bakonyi, které se k nám kdysi dovážely. Patřily podle mého názoru mezi několik málo použitelných konzerv na našem trhu a já osobně jsem je měl docela rád. Nevím už z jakého masa se vyráběly, ale chuť byla jemně smetanová.
Po delší době jsem na ni narazil v jedné restauraci v Bratislavě, kde jsem si právě krůtí prsa Bakonyi objednal a tuto omáčku si znovu připomenul. Jako příloha se hodí např. rýže nebo knedlík, ale v kombinaci s haluškami ve mne to jídlo zanechalo velký dojem.
Suroviny
1 kg krůtích prsou
200 g slaniny (lepší je tučnější slanina)
2 cibule
2 dl smetany
sladká paprika
cca lžíce bílé jíšky

Postup
Maso rozdělíme na 3-4 kusy. Zhruba 2/3 slaniny nakrájíme na proužky, kterými maso prošpikujeme. Zbytek slaniny nakrájíme na malé kostičky. Cibuji nakrájíme najemno.
Ve větším hrnci necháme rozpustit nakrájenou slaninu na trošce oleje, přidáme cibuli a pozvolna opékáme. Až cibule začne hnědnout, zasypeme ji 2-3 vrchovatými lžičkami sladké papriky (paprika zde tvoří chuť celého pokrmu, proto s ní nešetřete). Necháme chvilku zasmažit a přidáme maso. To necháme chvilku po všech stranách opékat, aby pokrm dostal správnou chuť. Potom zalijeme vodou a osolíme (zde je možno místo vody a soli použít drůbeží vývar).
Dusíme na mírném ohni cca hodinu, až je maso měkké. Potom přidáme smetanu a jíšku a necháme ještě cca 15 minut povařit aby se všechny chutě spojily.
Krůtí ragů Poměrně jednoduché omáčkové zpracování krůty, nicméně s bohatou kořeněnou chutí. Suroviny

1 kg krůtího masa (nejlépe prsa, ale není to podmínkou)
2 cibule
100g slaniny nebo špeku
2 dl bílého vína
2 dl kuřecího vývaru
pepř, sůl
špetka tymiánu
2 bobkové listy
trocha petrželky
sladká paprika
4 oloupaná rajská jablka (mohou být i konzervovaná)
3 lžíce oleje nebo másla

Postup

Krůtí maso naporcujeme na malé kousky a na oleji jej rychle opražíme. Přidáme k němu nakrájenou cibuli a slaninu a chvíli smažíme společně, až cibule zesklovatí.
Osolíme, opepříme a posypeme sladkou paprikou, necháme chvíli zapražit. Potom maso podlijeme vínem a vývarem, přidáme koření a necháme cca 40 minut dusit.
Potom přidáme oloupaná nakrájená rajčata a duíme ještě cca 20 minut až je maso měkké.
Krůtí ragů s kukuřicí
Krůtí řízky na houbách Toto jídlo patří do Italské kuchyně, i když asi nepředstavuje její typický produkt, jak jsme na něj zvyklí z picaterie. Nicméně Italská kuchyně je velmi rozmanitá a chutná ve všech svých podobách.
Suroviny:

500g krůtích řízků
2 lžíce oleje
3 lžíce hledké mouky
sůl, pepř
2 lžíce másla
1 cibule
200 g čerstvých žampionů
šťáva asi z 1/2 citronu
1 dl bílého vína
2 dl smetany
špetka muškátu
100g strouhaného sýra

Postup:

Krůtí maso nakrájíme na jednotlivé řízky, mohou být i menší, ososlíme, opepříme a obalíme v mouce. V pánvi rozehřejeme olej a v něm rozpustíme máslo. Řízky smažíme na tuku asi 6-8 minut, až jsou z obou stran zlatavé. Pak je vyjmem a odložíme na vyhřátý talíř.
Cibuli nakrájíme najemno a osmažíme ji na zbylém oleji. Přidáme k ní nakrájené žampiony a dále krátce smažíme. Potom podlijeme bílým vínem a citronovou šťávou a necháme asi 5 minut podusit. Přidáme smetanu a dále chvíli duíme, až začne omáčka houstnout. Potom v ní pomalu a opatrně rozpustíme nastrouhaný sýr. Dochutíme solí, pepřem a muškátem a podáváme s řízky.
Krůtí stehno s mandlemi Poněkud exotický - nasládlý pokrm, který je připraven z krůtího stehna. Je zde možno použít i jiný druh krůtího masa, ale vykoštěné stehno je asi nejvhodnější. Suroviny:

2 vykoštěná krůtí stehna
100 g loupaných mandlí (mohou být i mandlové lupínky)
6 plátků slaniny
2 dl pomerančové šťávy
1 dle sherry
pepř, sůl
lžíce olivového oleje

Postup
Krůtí maso prošpikujeme slaninou a mandlemi (část mandlí necháme stranou) a vložíme do vymaštěného pekáče. Osolíme, opepříme posypeme zbytkem mandlí a dáme pozvolna péct do trouby.
V průběhu pečení několikrát maso obrátíme a podléváme pomerančovou šťávou. Pečeme cca hodinu, ke konci pečeme nezakryté, aby se opekla kůrka.
Upečené maso vyjmeme z pekáče a zbylou šťávu naředíme sklenkou sherry. Necháme povařit až poněkud zhoustne a dle chuti dosolíme.
Maso podáváme přelité šťávou.
Krůtí svíčková Je jasné, že opravdová svíčková byla, je a bude vždy z hovězího masa. Ale z krůty lze vyrobit velmi chutné jídlo obdobné chuti a při vynechání slaniny i vcelku dietní. Suroviny:

2 vykoštěná krůtí stehna
2 cibule
2 mrkve
2 petržele
1/2 celeru
4 plátky slaniny
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce másla
1 dl smetany
lžička plnotučné hořčice
pepř, sůl
bobkový list
celý pepř
nové koření
2 dl kuřecího vývaru

Postup

Krůtí stehna prošpikujeme slaninou a rozkrájenou polovinou z jedné mrkve. Ostatek zeleniny očistíme a nakrájíme nadrobno. Pekáč vymastíme olejem a chvilku na něm smažíme zeleninu, potom přidáme osolené a opepřené krůtí maso, zeleninu a koření.
Pečeme ve vyhřáté troubě cca 90 minut, až je maso křehké a zelenina velmi měkká. Průběžně podléváme kuřecím vývarem. Ke konci pečeme nezakryté, aby se maso pěkně opeklo.
Vyjmeme maso, naporcujeme jej a uchováme v teple. Z pekáče vybereme pepř, bobkový list a nové koření (na tuto proceduru existuje několik "zaručených" návodů, je například možné během pečení uzavřít koření v čajovém sítku, nebo jednotlivá koření počítat a postupně vylovit všechna - každopádně je třeba, aby ve výpeku žádné koření nezůstalo).
Vypečenou šťávu v mixeru rozmixujeme do jemna, posléze k ní přidáme trochu smetany, hořčici a případně kousemk másla pro spojení chuti. Šťávu ohřejeme, již není nutné ji vařit.
Maso podáváme přelité šťávou, jako příloha jsou asi nejlepší knedlíky, ale jistě se najde i jiná vyhovující příloha.
Kuře Marianne Velmi chutná úprava kuřete dle Francouzské kuchyně.
Suroviny:

1 kuře
20g oleje
20g másla
20g mouky
zelená petržel
1/4 litru bujonu
1/4 litru bílého vína
200g žampionů
50g rajského protlaku
30g pažitky
2 stroužky česneku
pepř, sůl

Postup:

Kuře omyjeme, rozkrájíme na kousky a na oleji opečeme ze všech stran. Osolíme, opepříme a přidáme petržel, pažitku a česnek. Zaprášíme moukou a chvíli natřásáme, aby se omáčka spojila. Potom zalijeme bílým vínem a bujonem a necháme hodinu pomalu dusit.
Nakonec přidáme nakrájené žampiony a rajský protlak. Dusíme ještě asi 20 minut a podáváme (dobrá příloha je bílá veka).
Kuře na červeném víně Chutná a velmi jemná varianta kuřete. Jídlo je sice dučené, ale na začátku se kuře osmahne a dokonce flambuje, takže chuť není v žádném případě fádní. Při flambování doporučuji používat zapálenou špejli a nedávat do hrnce ruku se sirkami. Pak nedopadnete jako já, když jsem si oflamboval paži .....
Suroviny

20g sušených nebo mražených lesních hub
1 větší kuře nebo části (stehna, křídla,... dle chuti)
lžíce hladké mouky
1 větší cibule
70 g slaniny nebo tučného od šunky
50g másla
sklenka grappy nebo slivovice (nebo jiné silné pálenky)
pepř, sůl, muškátový oříšek
3/4 litru červeného vína
1 vepřová klobása

Postup

Dobře očištěné a osušené kuře naporcujeme. Pokud používáme sušené houby, dáme je na hodinu namočit do trošky vody.
Slaninu a cibuli najemno nakrájíme a opečeme na másle. Přidáme asi 2 lžíce vody a necháme zcela vyvařit. Pak přidáme kusy kuřete a chvíli opékáme. Až začne kuře "dostávat barvu" pokapeme jej trochou pálenky a chvíli flambujeme.
Potom zaprášíme moukou, osolíme, opepříme a strouhneme muškátový oříšek. Kdo má rád ostřejší pokrmy může přidat kayenský pepř.
Kuře zalijeme vínem a dusíme cca hodinu. Až jsou porce měkké, přidáme houby a nakrájenou klobásu a podusíme ještě asi 15 minut.
Kuře na Nivě Velmi chutná kombinace žampionů s aromatickým sýrem. Kuřecí maso, které je spíše jemnější tím získá velmi dobrou chuť. Jako variantu kuřecího masa je zde možno s úspěchem použít krůtí maso, například jenom prsa.
Suroviny:

Kuře
100g másla
1/4 litru bílého vína
200g žampionů
sůl, pepř
1 smetana
150g Nivy

Postup:

Kuře naporcujeme, osolíme, opepříme a na 50g másla opečeme. Potom podlijeme bílým vínem, dosolíme a dopepříme a necháme asi 1 hodinu dusit.
Mezitím očistíme žampiony a zbylých 50g másla je opečeme. Když je kuře skoro měkké přidáme k němu žampiony a chvíli dusíme společně.
Mezitím v mixeru rozmixujeme smetanu s Nivou do hladka (můžeme až poněkud našlehat). Kuře vyjmeme z hrnce a smetanu s nivou rozmícháme do zbylé omáčky. Necháme povařit až zhoustne, kdo chce může zahustit jíškou.
Kuře na rozmarýnu Jedná se o velmi zajímavou voňavou variantu pečeného kuřete. Pochází ze slunné Itálie a jistě stojí za pokus. Suroviny:

1 kuře
50g másla
100g žampionů
2 menší šalotky
2 lžičky drceného (nebo čerstvého jemně krájeného) rozmarýnu
1 lžička strouhané citronové kůry
2 dl bílého vína nebo kuřecího vývaru
pepř, sůl

Postup:

Omyté a osušené kuře osolíme a opepříme a opékáme na másle ve středně vyhřáté troubě (150-180 C) cca 30 minut.
Potom jej vyjmeme a zevnitř i zvenku posypeme rozmarýnem. Vnitřek ještě posypeme citronovou kůrou.
Kuře vložíme zpět do pekáčku, obložíme nakrájenou šalotkou a žampiony a podlijeme vínem nebo vývarem. (zde je možné dle chuti použít víno, vývar nebo kombinaci. Bílé víno dodá poněkud nakyslou chuť, vývar udělá omáčku více "kuřecí" - navrhuji vyzkoušet obojí).
Kuře pečeme nezakryté do měkka při cca 200 C, občas poléváme šťávou, kterou je možno dochutit solí a pepřem.
Kuře na žampionech se špagetami Celkem jednoduché jídlo středomořského stylu. Suroviny

200g kuřecích prsou
100g žampionů
250g špaget uvařených "al dente"
hrst kadeřavé petrželky
4 stroužky česneku
2 lžíce struhaného parmezánu
1 dl zeleninového vývaru
olej
pepř, sůl

Postup

Česnek nakrájíme na drobné kousky a dáme osmahnout ve větší pánvi na rozehřátém oleji. Přidáme na kousky nakrájené kuře a nadrobno nakrájenou petrželku. Osolíme, opepříme a chvíli smažíme.
Po chvíli podlijeme vývarem a když se tekutina skoro vyvaří, přidáme na kousky nakrájené houby. Dusíme společně cca 5 minut.
Potom přidáme těstovny, uvařené "al dente" (tj. ne úplně do měkka, tak aby byly cítit mezi zuby). Společně chvíli zasmažíme.
Nakonec přidáme mletý parmezán, směs zamícháme a podáváme.


Kuře pečené se zelím Tento recept je zajímavý svou jednoduchostí a velmi příjemným výsledkem. Je to v podstatě variace na normálně upečené kuře nebo kuře s nádivkou.
Suroviny:

kuře
cca 1 zavařovací sklenice kysaného zelí
2 aromatické klobásy "typu čabajka"
1 větší cibule

Postup:

Kuře omyjeme. Klobásu nakrájíme na plátky. Smícháme klobásu s kysaným zelím a nakrájenou cibulí. Naplníme kuře vzniklou směsí a zašijeme. Pečeme do měka za občasného podlívání ( raději kuřecím vývarem než vodou). Po dokončení podáváme dle chti např. s bramborovým knedlíkem nebo s opečenými brambory.
Kuře pečené se zelím II Variantní recept na kuře se zelím, které jsem popisoval jako jedno z prvních drůbežích jídel jsem dostal onehdá od jedné naší čtenářky. Nazývají jej prý doma "Kuře ala kačena" a opravdu musím uznat, že má trochu chuť jako pečená kachna. Takže recept jsem zkusil, moc děkuji a přeji všem dobrou chuť.
Suroviny:

kuře
cca 1 zavařovací sklenice kysaného zelí
sklenice piva
sůl, kmín
lžíce sádla

Postup:

Kuře omyjeme, osolíme, okmínujeme a naplníme zelím. Přilijeme dovnitř ještě asi 1/2 sklenice piva. Pekáč vytřeme sádlem, položíme do něj kuře a obložíme jej zbytkem zelí.
Pečeme ve vyhřáté troubě doměkka za občasného podlévání pivem. Podáváme nejlépe s bramborovým knedlíkem
Kuře plněné špenátem K této kombinaci jsem dospěl po celkem dlouhé době pokusů, kdy jsem se snažil spojit do jednoho jídla chuť drůbežího masa a zadělávaného špenátu. Je to možné například v různých špenátových rolkách, ale ty jsou dost výrobně náročné, protože zadělávaný špenát je beztvará hmota a špatně se do masa roluje. Takže naplnit jím kuře je asi to nejjednodušší.... Suroviny:

1 kuře
500g listového špenátu
2 menší cibule
2 stroužky česneku
1 lžíce strouhanky
30 g másla
1 lžíce oleje
1 dl kuřecího vývaru
100 g strouhaného sýra
1 dl smetany
1 vejce
pepř, sůl

Postup:

Listový špenát spaříme a najemno nakrájíme nebo umeleme. Mezitím na oleji zpěníme jednu jemně nakrájenou cibuli a česnek (česnek nekrájet, nechat vcelku). Přidáme nakrájený špenát a necháme cca 5 minut podusit, potom přidáme struhanku, smetanu a vejce, dochutíme pepřem a solí a necháme podusit dalších 5 minut.
Nakonec vyjmeme kusy česneku, do teplého špenátu vmícháme strouhaný sýr a takto vzniklou hmotou vyplníme vnitřek kuřete, které potom zašijeme. Pokud vám nějaká hmota zbude, není problém ji nechat upéct volně v pekáčku s kuřetem.
Kuře osolíme, opepříme, vložíme do pekáčku a společně s máslem a nakrájenou druhou cibulí opékáme asi 30 minut v troubě. Potom přidáme kuřecí vývar a kuře pečeme do měkka za občasného přelévání šťávou.
Před podáváním je možno kuře vyjmout a šťávu zahustit, nebo například přímo v teplé šťávě ohřívat bramborové knedlíky, které jsou k danému pokrmu výbornou přílohou.
Kuře po marseilsku Další poměrně jednoduchá a chutná úprava kuřete dle francouzské kuchařky. Podobně jako u kuřete Marianne, i zde je dána hlavní složka chuti dušením kuřete ve víně s rajčatovým protlakem. Tato základní kombinace potom nabízí neomezená množství variant za použití různých druhů koření a doplňků. Zde jsou to olivy společně se slaninou.
Suroviny:

Kuře
100g slaniny
2 cibule
6 stroužků česneku
1 menší konzerva rajčatového protlaku
300 g tmavých oliv
1/4 litru suchého bílého vína
sůl, pepř

Postup:

Kuře naporcujeme, osolíme, opepříme a opečeme na rozpuštěné slanině. Přidáme cibuli a česnek a chvíli smažíme s kuřetem. Zalijeme vínem a přidáme protlak, olivy a případně další koření. Dusíme asi 3/4 hodiny až změkne.
Kuře v Chatney omáčce Tak tohle jídlo vzniklo v podstatě z nouze a jedná se o jakýsi styl, vzdáleně podobný Indické nebo Indonézské kuchyni. Jako základ byla původně vzata buráková chatney omáčka, která je občas k dostání v některých asijských obchodech. Nicméně její chu't lze úspěšně nahradit burákovým máslem a několika kořeními. Takže zde se nejedná o žádné originální jídlo, je to čistě domácí variace. Jak úspěšná ? - to prosím posuďte sami.
Suroviny:

500g kuřecích prsíček
100g Strouhaného Ementálu
2 dl smetany
2 lžíce oleje
1 lžíce burákového másla
2 lžičky sweet chilly nebo jiného pálivého sosu
sůl, pepř

Postup:

Kuře nakrájíme na malé kousky, osolíme, opepříme a na oleji opečeme do zlatova.
Mezitím v mixeru jemně rozmixujeme burákové máslo a chilly sauce se smetanou. Přidáme strouhaný sýr a ještě chviku mixujeme, ne na moc jemně. Maso na pánvi přelijeme vzniklou omáčkou a necháme ještě chvíli povařit. Podáváme nejlépe s rýží.
Kuře zapečené s bramborem Celkem jednoduché a efektní jídlo. V jednom pekáči se připraví maso i s přílohou. Suroviny:
1/2 kg kuřecího masa bez kostí (nejlepší jsou stehenní řízky, ale mohou být i prsní řízky)
200 g slaniny
1 menší cibule
2 stroužky česneku
1 kg brambor
100g strouhaného sýra
1 hrnek kuřecího vývaru
lžička sezamového semínka (není bezpodmínečně nuté, ale vylepší chuť celého jídla)

Postup:
Kuře osollíme, posypeme sezamovým semínkem, potřeme rozmačkanám česnekem a necháme cca 1/2 hodiny odležet.
Do vymaštěného pekáče naklademe na slabé plátky nakrájené brambory. Osolíme, opepříme a posypeme cca 1/3 sýra.
Cibuli nakrájíme najemno, slaninu na malé kostičky a asi polovinu cibule i slaniny nasypeme na brambory. Na tuto vrstvu rozmístíme kousky kuřete a posypeme zbytkem slaniny a cibule. Navrch nasypeme zbytek sýra.
Zalijeme vývarem a dáme péct do vyhřáté trouby cca na hodinu. Posledních 20 minut pečeme nezakryté, aby se vytvořila křupavá vrstva opečeného sýra.
Kuřecí soté s burákovou omáčkou Další Idonéský recept. V této kuchyni je vůbec silně zastoupeno kuřecí maso a jeho úprava grilováním malých kousků na jehle - soté. Nicméně většina zde uvedných receptů lze praktikovat i s jehněčím, vepřovým nebo hovězím masem.
Suroviny:

8 kuřecích filetů
2 lžíce sojové omáčky
2 lžíce citronové šťávy
2 lžíce Sezamového oleje

Omáčka:

100g pražených neslaných burských oříšků
3 malé cibulky
2 stroužky česneku
1 lžička curry
1/2 lžičky koriandru
1 lžíce medu
2 lžíce sojové omáčky
hrnek vody

Postup:

Veškeré suroviny určené na omáčku dáme do mixeru a rozmixujeme na řídkou kaši. Potom přelijeme do hrnku na plotnu a vaříme na mírném ohni asi 10 minut až zhoustne.
Z kuřecích filetů nařežeme proužky a ty natáčíme a nabodáváme na dřevěné špejle nebo kovové grilovací jehly. Grilujeme asi 5 minut z každé strany na dřevěném uhlí a průběžně potíráme směsí citronové šťávy, sojovky a sezamového oleje. Podáváme přelité omáčkou.
Kuřecí stehna se zeleninou Chutné a zajímavé jídlo ze slunné Itálie. Příprava není složitá a chuť je velmi dobrá. Typicky “Italský” nádech tomuto pokrmu dávají česnek a Oregano. Italská “nešpagetová” a “nepicová” kuchyně je u nás poněkud neoprávněně opomíjena. To ovšem neznamená, že by neexistovala. Naopak Italská kuchyně je velmi zajímavá například v přípravě ryb nebo právě drůbežího masa.
Suroviny:

4 kuřecí stehna
sůl, pepř
1 lžička Oragana
1 stroužek česneku
1 lžíce strouhané citrónové šťávy
1 lžíce hladké mouky
2 lžíce olivového oleje
1 cibule
1 velká mrkev
1 celer
1 pórek
1/2 litru červeného vína
bobkový list
několik zrnek pepře
tymián, rozmarýn

Postup:

Stehna opepříme, potřeme solí, česnekem, oreganem a citrónovou šťávou. Poprášíme je moukou a na oleji rychle osmahneme. Potom přidáme na kostičky nakrájenou zeleninu a smažíme krátce s kuřetem.
Zalijeme červeným vínem a přidáme bobkový list, zrnka pepře, tymián a rozmarýn. Dusíme asi 1 hodinu.
Milánský králík Jak již název napovídá, zde se jedná o králíka z italské kuchyně. Jídlo je možno podávat s tradičními italskými přílohami, tj. těstovinami, ale nechutná špatně ani s bramborem.
Suroviny:

500 g králičího zadního
2 větší cibule
100 g slaniny
4 oloupaná rajčata
1 stroužek česneku
pepř, sůl
majoránka
oregano
2 dl červeného vína
1 lžíce oleje
kousek másla
100g strouhaného sýra

Postup:

Králíka nakrájíme na malé kousky, osolíme, opepříme a osmahneme na oleji s máslem. Přidáme slaninu a po chvíli i nakrájenou cibuli a česnek. Chvíli smažíme a potom přidáme nakrájená rajčata a koření. Necháme chvíli společně smažit a přilijeme červené víno a případně trochu vody.
Dusíme pod pokličkou asi 30 minut, až králík změkne. Nakonec posypeme strouhaným sýrem a pod pokličkou ještě chvíli dusíme, až se sýr rozpustí a částečně spojí s omáčkou.
Ostrý Bengálský králík Tento recept je vlastně sonda do Indicky laděné kuchyně a to s králičím masem. V klasické Indické restauraci sice králičí maso moc často neuvidíte, nicméně se jedná o maso, ktzeré na rozdíl od hovězího či vepřového v Indii povolené je a navíc je velice jemné a chutné.
Suroviny:

zadní polovina králíka
2 Větší cibule
2 stroužky česneku
1 malá konzerva rajského protlaku
1 lžíce mletého curry koření
1/2 lžičky cayenského pepře (nebo chilli)
2 dl mléka
sůl
2 lžíce oleje

Postup:

Králíka naporcujeme a dáme do osolené vody na 10 minut vařit. Zatím nakrájíme cibuli na slabá "půlkolečka" a česnek na plátky. Na rozehřátém oleji osmažíme cibuli a česnek do zlatova.
Přidáme curry a cayenský pepř a poněkud zapražíme. Králíka vyjmeme z vody, vykostíme a nekrájíme na malé kousky. Přidáme králíka k cibuli s curry a chvíli společně smažíme.
Potom přidáme rajský protlak a mléko. Dusíme ještě cca 15 minut než králík změkne.
Paštika z drůbežích jater Paštiku z kuřecích nebo z kachních jater považuji za velkou pochoutku. Kdysi jsem se snažil takovou paštiku vyrobit podle několika poměrně složitých receptů, které obnášely takové postupy jako pečení ve vodní lázni atd. Nikdy se mi nepovedla a proto jsem na ni na mnoho let zanevřel. Až teď jsem našel velmi jednoduchý recept a výsledek hned na první pokus byl výtečný.
Jinak v receptu jsou uváděny jako hlavní surovina kuřecí játra, ale doporučuji vyzkoušet i variantu s kachními. Také zde uvádím jenom základní variantu paštiky, kterou lze dle chuti porůznu vylepšovat přidáním oblíbených ingrediencí.
Suroviny

500 g kuřecích jater
1 střední cibule
3 stroužky česneku
1 dl koňaku
1/8 kg másla
několik lístků šalvěje nebo jiného voňavého koření

Postup

Játra očistíme a nakrájíme cca na poloviny, cibuli a česnek oloupeme a jemně pokrájíme.
Na pánvi s trochou oleje chvíli opékáme česnek a cinbuli, než zesklovatí. Potom přidáme kousky jater a ze všech stran je prudce opečeme dohněda. Játra musí být ve stavu, kdy povrch je hezky opečený, ale uvnitř jsou ještě dost růžová - je možno občas kousek rozkrojit a zkontrolovat.
Játra osolíme a opepříme, na pánev přijileme koňak a ještě cca 2-3 minuty podusíme. Potom vše nasypeme do mixeru a dohladka rozmixujeme. Mezitím rozpustíme polovinu másla a přidáme jej také do mixeru. Dosolíme a dopepříme dle chuti.
V tomto okamžiku se právě otevírá prostor pro vlastní chuťové fantazie - do směsi je možno přidat nasekané čerstvé bylinky, kousky opečené slaniny, místo části koňaku použít Portské víno atd. - možnosti jsou neomezené. Osobně navrhuji rozdělit směs na několik částí a až paštika ztuhne porovnávat chutě.
Nakonec paštiku přendáme do misky, nejlépe kameninové a povrch urovnáme. Navrch položíme několik lístků šalvěje (nebo jiné bylinky, např bobkového listu), které jsme předtím lehce osmahli na trošce oleje. Rozpustíme zbytek másla, odstraníme z něj drobné bílé cucky a zalijeme povrch paštiky. Necháme dobře vychladit v lednici a podáváme s pečivem nebo chlebem.
Paštika je jinak dosti vděčný pokrm - v lednici vydrží i dva týdny čerstvá a chutná.

Pečená či grilovaná orientální kachna Velmi chuťově bohatý recept na kachnu. Jedná se údajně o jídlo dle čínské receptury, každopádně výsledek je velmi zajímavý a to ať kachnu pečete v troubě nebo grilujete na otevřeném grilu. Suroviny:

1 kachna, můžou být i 4 stehna či jiná kombinace
1,5 dl sojové omáčky
2 lžíce medu
2 lžíce sezamového oleje (pokud není k dispozici, stačí jiný)
1 stroužek česneku
plátek čerstvého zázvoru
1 malá cibule
2 "hvězdičky" badyánu
1 vrchovatá lžička celého bílého pepře
1 vrchovatá lžička fenyklových semínek
5-6 celých hřebíčků
kousek celé skořice
lžička sezamových semínek (pouze v případě, že není k dispozici sezamový olej)

Postup:

Kachnu očistíme, zbavíme tuku, opláchneme a osušíme papírovým ubrouskem.
Připravíme marinádu - veškeré koření "nasucho" osmahneme na teflonové pánvi až zavoní, potom jej rozdrtíme v hmoždíři nebo umeleme v mlýnku na koření. Rozmačkáme česnek, cibuli a zázvor jemně nakrájíme nebo také rozmačkáme. Smícháme sojovku s medem a s polovinou oleje. Přidáme česnek, cibuli, zázvor a veškeré rozdrcené koření. Marinádu dle chuti dosladíme, případně "přiostříme" troškou chilly. Kachnu naložíme do marinády, nejlépa na 24 hodin, občas otočíme a potíráme.
Marinovanou kachu pečeme na grilu nebo v troubě na vyšší teplotu. Pokud je na otevřeném grilu, vložíme pod ní nádobu na tuk, aby nestékal do žhavého uhlí. Pokud pečeme v pekáči, kachnu podložíme aby neležela ve vyškvařeném tuku. Při pečení občas potíráme olejem, až povrch zhnědne a je křupavý.
Zbylou marinádu scedíme a dáme chvilku povařit. Je vhodné ji naředit vývarem nebo bílým vínem dle chuti.
Kachnu podáváme společně s omáčkou z povařené marinády.
Pečené kuře se špagetami Celkem zajímavý, jednoduchý recept. Výsledek je příjemně chutný
Suroviny:

1/2 kuřete
2 větší cibule
1 malá sklenice z avařeného leča (ne kyselé)
sladká červená paprika
curry
1 balení špaget

Postup:

Kuře omyjeme, osolíme a silně posypeme sladkou paprikou a curry. Potom jej uložíme do zapékacího pekáče.
Na kuře nasypeme cibuli rozkrájenou na kolečka. Navrch vyklopíme sklenici zavařeného leča. Pekáč s kuřetem dáme na cca 1 – 1.5 hodiny péct do trouby.
Než se kuře upeče, dáme uvařit špagety. Po upečení by mělo kuřecí maso být křehké a od padat od kosti. Kuřecí maso oloupeme od kosti, roztrháme na malé kousky a smícháme se zeleninou, která je v pekáči. Nakonec vzniklou směs smícháme s uvařenými špagetami.
Pikantní pečená krůta Tato úprava krůtího masa mne zaujala především netradičním použitím křenu a z toho vzniklou pikantní chutí.
Suroviny:
1/2 kg krůtího masa (prsíčka nebo řízky)
100 g slaniny
1 malý celer
1 křen
1 cibule
2 dl bílého vína
2 dl vývaru
1 lžíce oleje
(1 feferonka)
1 smetana
pepř a sůl

Postup:

Celer nastrouháme na jemno, cibuli nakrájíme. Na oleji jemně osmažíme cibuli a přidáme celer, vše chvíli společně smažíme. Mezitím oloupeme a nastrouháme křen. Sundáme celer s cibulí z ohně a smícháme s křenem (pro ostřejší chuť možno přidat feferonku).
Krůtí maso nakrájíme na plátky, osolíme a opepříme. Do pekáče klademe od kraje plátky masa a mezi ně vždy plátek slaniny a vytvořenou směs. Podlijeme vínem a vývarem a necháme cca hodinu péct.
Maso odložíme a omáčku dáme ještě chvíli povařit. Nakonec přlijeme smetanu a vaříme dalších 5 minut.
Sladkokyselá krůta na houbách Velmi nápadité jídlo. Našel jsem je kdysi v nějaké britské kuchařce, ale opravdový původ netuším. Nicméně se jedná o velmi zajímavou úpravu krůtích stehen na zelenině a houbách. Takže nezbývá, než to vyzkoušet. Suroviny

2 krůtí stehna, je možno použít i stehenní řízky, ale ty je nutno stáhnout potravinářským provázkem do rolky, aby byly kompaktní.
300 g lesních hub - nejlépe tužších, jako je liška, hlíva nebo čirůvka
2 menší mrkve
2 řapíky řapíkatého celeru
3 stroužky česneku
asi 15 kuliček celého pepře
2 lžíce medu
1 lžíce hořčice, buďto Dijonské nebo naší plnotučné
1 lžíce bazalkového octa (acceto balsamico)
4 bobkové listy
2-3 dl bílého vína
sůl, pepř, olivový olej

Postup

Houby nakrájíme na vštší kusy, mrkev, celer a česnek naopak na velmi jemné plátky. Na pánvi na oleji mírně osmahneme houby, mrkev, celer, česnek a kuličky pepře. Stačí smažit jen velice krátce, aby celá směs zavoněla a spojily se chutě. Osmahlou směs rozprostřeme na dno pekáče.
Z medu, hořčice a octa vytvoříme kašičku (je dobré med poněkud ohřát, aby se rozpustil a lépe se smíchal s ostatním ingrediencemi). Kašičkou potřeme stehna ze všech stran a položíme je na směs rozprostřenou v pekáči. Navrch přilípneme na každé stehno 2 bobkové listy.
Maso pečeme nejdříve nezakryté cca 1/2 hodiny ve vyhřáté troubě. V polovině jej otočíme, aby získalo hnědou barvu ze všech stran. Posléze maso podlijeme bílým vínem a zakryté pečeme doměkka. Průběžně obracíme. Pokud se vypeče moc tekutiny, doplníme ji vývarem nebo opět bílým vínem.
Podáváme maso přelité šťávou. Tu je možno zanechat tak jak je po pečení nebo přecedit, aby v ní nebyly zbytky zeleniny. Jako příloha se hodí brambory, polenta nebo i bramborový knedlík, případně bramborové noky.
Sladkokyselé orientální kuře Další z orientálních receptů, nevím přesně z jaké země pochází, ale kdysi jsem viděl podobný a ten se nazýval Hong Kongské kuře, takžo možná odtud vítr vane. Jídlo je to vcelku jednoduché a chuťově přínosné, sladkokyselá chuť je vždy zajímavá
Suroviny:

1 kuře
2 dl bílého vína
5 hřebíčků
2 stroužky česneku
3 lžíce sojové omáčky
dobře umytá kůra z menšího pomeranče
1 lžička mletého zázvoru
1 lžíce cukru (lepší je tmavý)

Postup:

Kuře dáme do pekáčku a podlijeme asi polovinou vína. Dáme je péci na cca 20 minut.
Mezitím si připravíme nálev a to tak, že smícháme v misce zbytek vína s ostatními surovinami (kůru nakrájíme na maličké kousky, česnek také jenom nakrájíme).
Po 20 minutách kuře přelijeme nálevem aza občasného polévání pečeme doměkka. Nakonec kuře vyjmeme, šťávu přecedíme a podáváme přelité šťávou.
Smetanové kuřecí curry Velmi jemné a šťavnaté kuřecí maso v curry omáčce. Díky tomu, že je zde možnost vyskládat si chuťe z jednotlivých druhů koření, namísto používání připravených směsí, nabízí nekonečný prostor k různým variantám. Také je možné si nastavit pálivost dle vlastní chuti. Suroviny

4-5 kuřecích stehenních řízků
1 cibule
2 stroužky česneku
cca 2cm čerstvého kořene zázvoru
2 lžíce loupaných mandlí
1/2 lžičky kukurmy
2 lžičky mletého koriandru
1/4 litru smetany
sůl, pepř, olej

1/4 lžičky mletého římského kmínu
1/4 lžičky mletého chilly
1/4 lžičky mleté hořčice
1/4 lžičky mleté skořice
1/4 lžičky mletého sušeného hřebíčku
1/4 lžičky mletého kmínu

Ten, kdo nemá doma všechna výše uvedená koření (kromě kukurmy a koriandru), nebo se mu nechce je mlýt a míchat, může použít místo nich 2 lžičky směsi jménem garam masala. Její složení je v podstatě identické.

Postup

Maso nakrájíme na malé kousky a na rozehřátém oleji dohněda opečeme. Cibuli, česnek a zázvor rozmixujeme nebo nastrouháme, aby z nich vznikla pasta. Mandle rozmixujeme nebo rozdrtíme co nejjemněji, aby z nich vznikla jemná moučka. Vyjeme opečené kuřecí maso z hrnce a na oleji opečeme pastu z cibule, česneku a zázvoru dozlatova. Přidáme kukurmu, mandlovou moučku a mletý koriandr a ještě chvíli opékáme na oleji.
Potom vrátíme do hrnce kuřecí maso, podlijeme vodou, osolíme, opepříme a dusíme cca 1/2 hodiny, až je maso měkké. Nakonec přidáme smetanu a jednotlivá koření nebo směs a necháme pomalu vařit ještě cca 5 minut.
Podáváme s rýží. Jako výborný doplněk se k tomuto jídlu osvědčila vařená kukuřice.
Thajské kuřecí soté Zde přináším náhled do další exotické kuchyně, tentokráte thajské. Thajská kuchyně má (alespoň podle mého názoru) dosti blízko k indické, na rozdíl od Indonézské není tak rozmanitá. Nicméně zde najdete velké množství zajímavých pokrmů. Jen je třeba dát pozor na množství používaného ostrého koření. Já osobně u většiny receptů raději poněkud ubírám, protože se mi zdají až příliš pálivé. Ale kdo má rád ostřejší jídla ......
Suroviny:

500g kuřecích prsíček
1 stroužek česneku
1 cibule
2 lžíce rybí omáčky (poměrně nevábně vonící tekutina, kterou lze zakoupit v některých obchodech, chuťově je velmi přínosná)
2 lžíce cukru, nejraději surového, tmavého
3 lžíce rostlinného oleje
2 lžíce burákového másla
3 lžíce sušeného kokosu
1 lžíce omáčky sweet chilly (je možno nahradit caenským pepřem nebo malou feferonkou a lžící marmelády)
1 lžička citronové kůry
1 lžíce oleje navíc, na potírání

Postup:

Kuřecí prsíčka nařežeme na slabé plátky. Cibuli, česnek, rybí omáčku a polovinu cukru rozmixujeme v mixeru, případně naředíme vodou. Maso dáme do misky a zalijeme sosem. Necháme odležet alespoň 3 hodiny, raději přez noc.
Mezitím připravíme omáčku a to tak,že do hrnku s vařící vodou (asi 0,2 ) přidáme sušený kokos a necháme chvíli povařit. Potom nalijeme do mixeru a rozmixujeme. Rozmixovanou šťávu dáme zpět do kastrolku a přidáme další sočásti: burákové máslo, cukr, olej, sweet chilly a citronovou kůru. Necháme chvíli povařit, až omáčka zhoustne.
Odleželé maso nabodneme a namotáme na grilovací jehly (buď dřevěné špejle nebo jehly na ražniči) a grilujeme asi 10 minut na grilu, potíráme olejem navíc. Podáváme s teplou omáčkou.
Voňavá kuřecí křídla s květákem Tento recept pochází z řecké kuchyně a svůj původ nezapře díky specifické vůni, kterou jsou příprava i podávání provázeny. Jinak vlastní příprava je velmi jednoduchá, poněkud se protáhne předchozím marinováním masa.
Suroviny:
asi 10 kuřecích křídel
jeden středně velký květák
1/4 litru suchého červeného vína
1 malá konzerva rajského protlaku
2 dl silného drůbežího vývaru
1 lžička mleté skořice
1 lžíce oleje
pepř, sůl

Postup:

Kuřecí křídla a květák rozebraný na jednotlivé růžičky naskládáme do nakládací misky.
Rozmícháme víno s protlakem a mecháme v něm křídla a květák cca 2 hodiny naložené (občas otočíme).
Troubu rozehřejeme na 210 stupňů. Rozmícháme v misce vývar, olej, skořici, pepř a trochu soli, až se spojí dohromady.
Naložená křídla a květák i s vínem přendáme do pekáčku, přidáme směs s vývarem a cca hodinu pečeme nezakryté - občas otočíme křídla, aby byla opečená ze všech stran.
Až jsou křídla měkká, vyjmeme je i s květákem a šťávu prudce povaříme aby zhoustla. Podáváme polité šťávou.
Zapečená krůta s nudlemi Jídlo poněkud Italského typu. Použití Oregana a Bazalky spolu s česnekem dělá pokrm voňavý a chutný zároveň.
Suroviny:

300g krůtích prsou
2 lžíce oleje
3 stroužky česneku
bazalka
1 smetana
4 lžíce kečupu
1 lžíce Worchesterové omáčky
pepř, sůl
široké Italské nudle, vhodné k zapékání
100g strouhaného Ementálu

Postup:

Krůtí maso nakrájíme na nalé kousky, osolíme a opepříme. Na rozpáleném oleji opčeme do zlatova. Přidáme česnek, bazalku a necháme ještě chvíli péct na pánvi.
Podlijeme skleničkou vody a necháme asi 10 minut dusit. Přidáme smetanu, kečup a worchester. Dochutíme a dusíme na mírném ohni dalších cca 15 minut.
Mezitím uvaříme nudle. Do zapékací misky nanadáme nudle, na ně maso s omáčkou a zasypeme sýrem. Zapékáme asi 10 minut, až sýr začne hnědnout.
Zapečený králík s těstovinou Poněkud netradiční úprava králíka, nevím z jaké národní kuchyně pochází, ale dle surovin a použitého koření bych odhadoval nejspíše italsou kuchyni.
Suroviny:

zadní polovina králíka
2 cibule
100g slaniny
4 stroužky česneku
zelená petržel (nebo jiné zelené koření)
sůl, pepř
Oregano nebo bazalka
Široké nudle, makarony nebo špagety
6 rajských jablek
100g strouhaného sýra
4 lžíce strouhanky
Postup: Slaninu rozpustíme na pánvi a opečeme na ni drobně krájenou cibuli. Přidáme na kousky nakrájeného králíka a opešeme na prudkém ohni ze všech stran. Přidáme rozmačkaný česnek, petrželku a podlijeme (nejlépe bílým vínem, ale stačí i voda). Osolíme, opepříme a dusíme doměkka. Mezitím uvaříme těstoviny a necháme odkapat. Pro zapékání se nejlépe hodí kameninové zapékací misky, ale lze s úspěchem použít i skleněný nebo obyčejný malý pekáč. Do zapékací misky nandáme špagety, na ně udušené králičí kousky i se šťávou. Pokryjeme na kolečka nakládanými rajčaty. Nakonec posypeme smíchaným sýrem se strouhankou a okořeníme oreganem kvůli vůni. Zapékáme ve vyhřáté troubě 15-20 minut.