Název Popiska Recept
Asijská zeleninová polévka Velmi jednoduchá a rychlá polévka v ponekud asijském stylu. Jako u věech těchto pokrmů je velkou otázkou její ostrost - dle chuti je možno nepoužívat žádné chilli papričky, nebo naopak s jejich pomocí polévku pořádně přiostřit. Suroviny
2 mrkve
1 pórek
2 stroužky česneku
cca 1cm kořene zázvoru
3-4 větší žampiony
jedna jarní cibulka
lžička škrobu
sojová omáčka
hovězí bujon

Postup

Česnek a zázvor nakrájíme na co nejmenší kousky. Mrkev nakrájíme na nudličky nebo na kolečka, pórek na kolečka. Na rozehřátém oleji chvilku osmažíme česnek se zázvorem, po chvilce přidáme nakrájenou mrkev a pórek. Kdo má rád ostřejší pokrmy, může v tomto okamžiku přidat nakrájenou chilli papričku. Zeleninu chvilku smažíme, až zavoní.
Přidáme cca 2 lžíce sojové omáčky a po chvilce přlijeme cca 3/4 litru vývaru. Asi po 10 minutách vaření přidáme škrob rozmíchaný v trošce studené vody (pozor, škrob se musí rozpouštět ve studené vodě, v teplé se vytvoří hrudky, které se pak špatně rozpouští).
Nakonec přidáme nakrájené žampiony a jarní cibulku a ještě cca 10 minut povaříme.

Belgická bramborová polévka Zajímavá krémová polévka, kde je klasická chuť brambor doplněna houbami. Tmavé lesní houby samozřejmě vytvoří silnou, aromatickou chuť, ale dobře chutná i se žampiony. Suroviny:

lžíce másla
4 cibule
200 g nakrájených hub
litr kuřecího vývaru
zelená petrželka
1 bobkový list
špetka tymiánu
3/4 - 1 kg brambor
2 dl smetany

Postup

Na rozehřátém másle pozvolna smažíme nakrájenou cibuli a houby, až cibule změkne. Potom přidáme brambory, ještě chvilku smažíme, zalijeme vývarem a přidáme bylinky. Vaříme až jsou brambory měkké, potom vyjmeme bobkový list a necháme vychladnout.
Polévku rozmixujeme, vrátíme do hrnce a přidáme smetanu. Potom polévku pomalu prohříváme, už není potřeba ji vařit.
Boršč Recept na Boršč najdete téměř v každé kuchařce, takže to není nic originálního. Nicméně mne zaujala jedna věc, téměř v žádné kuchařce není kladen důraz na maso, ze kterého se pokrm připravuje. Většinou se používá pouze hovězí na polévku. Přitom podle mého názoru, teprve použití 3 typů masa dodá boršči tu správnou chuť. Suroviny
1/4 kg hovězího na polévku
1/4 kg předního vepřového masa
1/4 kg uzeného masa
2 cibule
3 větší mrkve
1 menší celer
3 petržele
1/2 malé hlávky zelí (může být i sterilované, ne kysané)
3 brambory
3 hlavičky červené řepy ( zde se těžko určuje množství a velikost, hlavičky cca velikosti tenisáku) může být i zavařená
1 zakysaná smetana
pepř, sůl
citronová šťáva
bobkový list
nové koření
celý pepř

Postup:

Všechno maso nakrájíme na malé kostičky, cibuli na kolečka. Maso a cibuli dáme na trochu oleje orestovat na pánev. Přendáme do hrnce, zalijeme horkou vodou, osolíme,opepříme, přidáme koření a vaříme, až hovězí skoro změkne.
Mezitím očistíme kořenovou zeleninu, nakrájíme na kostičky a orstujeme na tuku, který zbyl po masu a cibuli. Až je maso skoro měkké, přidáme do hrnce kořenovou zeleninu a na kousky nakrájenou červenou řepu. Vaříme cca 20 minut.
Zelí nakrájíme (pokud není sterilované). Brambory očistíme a nakrájíme na malé kousky. Přidáme zelí a brambory do hrnce a vaříme, až brambory změknou. Před koncem přimícháme zakysanou smetanu a dokyselíme citronovou šťávou dle chuti.

Bramboračka Protože bramboračka, coby jedno ze základních jídel české kuchyně nesmí chybět v žádné kuchařce, chci zde spíše uveřejnit něco jako svůj vlastní názor na tuto skvělou polévku. Nechci se s nikým přít, zda zrovna tento recept je tan pravý, nicméně já mám takovouto bramboračku rád a mohu ji doporučit všem čtenářům.
Suroviny:

3 brambory
2 mrkve
2 petržele
1/2 menšího celeru
hrstka sušených hub
lžíce oleje
1 vejce
2 lžíce hladké mouky
sůl

Postup:

Brambory očistíme a nakrájíme na kousky. Kořenovou zeleninu nakrájíme na malé kousky a na oleji orestujeme. Přidáme brambory a zalijeme vroucí vodou (pro zlepšení chuti možno přidat kostku zeleninového masoxu). Přidáme houby a osolíme. Vaříme asi 20 minut, aby brambory změkly.
Mezitím smícháme vejce s moukou na husté těsto. Když jsou brambory měkké, nabíráme na malou lžičku kousky těsta a pouštíme je do vroucí polévky, aby vznikaly malé nočky. Necháme ještě asi 5 minut povařit. Nakonec můžeme přidat něco zeleného navrch, to znamená pažitku nebo kudratku
Brokolicový krém Další krémová polévka, tentokráte z Brokolice. Na rozdíl od předešlých krémů se nepřipravuje čistě z brokolice, ale je doplněna brambory. Ty svou nenápadnou chutí brokolici nepřehluší a zároveň dodají krému na hebkosti
Suroviny:

1 střední brokolice
3 brambory
1 cibule
2 stroužky česneku
lžíce oleje
1 smetana
pepř, sůl

Postup:

Cibuli nakrájíme na jemno a necháme na oleji zesklovatět. Přidáme nakrájený česnek a oloupané, na malé kousky nakrájené brambory. Když jsou brambory lehce opečené ze všech stran, zalijeme vodou nebo řídkým zeleninovým vývarem a necháme vařit, až brambory změknou.
Pak přidáme na jednotlivé růžičky rozebranou brokolici a necháme ještě chvíli povařit. Brokolice nepotřebuje mnoho, jen několik minut.
Vyjmeme z hrnce asi 1/3 brkolice a dáme na talíř. Ostatek rozmixujeme v mixeru na jemný krém. Vrátíme do vymytého hrnce a zalijeme smetanou. Přidáme vyjmutou brokolici, osolíme, opepříme a necháme přejít varem. Podáváme například s opečenou vekou.
Cock-a-leekie Tento poněkud exotický název za sebou skrývá vcelku jednoduchou a chutnou kuřecí polévku. Jedná se o tradiční irské jídlo a určitě stojí zato ji zkusit.
Suroviny

1 kuře (nebo naříklad kuřecí čtvrtky, křídla atd., prostě maso s kostí)
3 velké pórky
5-6 švestek (mohou být i sušené)
hrst rýže
pepř, sůl

Postup

Rozporcované kuře (bez kůže a tuku) dáme vařit do osolené vody. Zde je možné vylepšit vzniklý vývar například přidáním cibule, česneku, nového koření...
Kuře vaříme asi hodinu, poté vývar scedíme a kuřecí maso obereme a nakrájíme na malé kousky.
Vývar vrátíme do hrnce a přidáme kuřecí maso, pórek nakrájený na kolečka, rýži a švestky.
Dle chuti dodolíme a dopepříme a vaříme ještě cca 15 minut, až je rýže hotová a pórek měkký.
Falešná drštková polévka Tuhle polévku jsem náhodou dostal jednou při obědu v restauraci a dost mne překvapila. Původně jsem si myslel, že bude dobrá jen tak pro ty, kdo by si rádi dali klasickou drštkovku, ale nelíbí se jim drštky. To sice také může být důvod, proč si dát falešnou drštkovku, ale polévka sama o sobě je velmi dobrá a i když chuťově není s drštkovou úplně autentická, má svou specifickou jemnou chuť. Suroviny
2 cibule
cca 400 g hlívy ústřičné
sušená sladká paprika (zde je možno i přiostřit použitím pálivé papriky)
3 stroužky česneku
sušená majoránka
trocha jíšky na zahuštění

Postup

Postup je v podstatě stejný, jako u normální drštkové polévky (když odmyslím čištění drštek). Na oleji osmažíme jemně nakrájenou cibulku, po chvíli zasypeme asi 1 lžící sladké papriky a necháme ještě chvilku zasmažit. Přidáme na kousky nakrájenou hlívu ústřičnou a zalijeme horkou vodou. Osolíme, opepříme - polévku je také možno dosolit trochou masoxu - zlepší se tím chuť.
Polévku vaříme asi 30 minut, potom přidáme rozdrcený česnek, zahustíme trochou jíšky a necháme ještě chvíli povařit. Nakonec dochutíme lžící jemně drcené majoránky.

Fazolová polévka s hovězím masem Další hustá, vydatná polévka. Tentokrát pocházející ze Španělska. Hodí se spíše jako samostatné jídlo nežli jako polévka před hlavním chodem. Suroviny

100 g bílých fazolí
400 g hovězího masa (nejlépe přední maso s krátkým vláknem)
100 g česnekové klobásy
5 mladých cibulek
1 jablko
2 mrkve
majoránka
bobkový list
nové koření
celý pepř
1 vejce
1 stroužek česneku
1 vrchovatá lžíce hladké mouky

Postup

Fazole naložíme do vody a necháme do druhého dne nabobtnat. Tento postup je absolutně nutný, použitím nenabobtnaných fazolí a jejich uvařením např. v tlakovém hrnci se celé jídlo znehodnotí. Maso nakrájíme na kousky a společně s fazolemi, 2 bobkovými listy, a několika kuličkami pepře a nového koření jej vaříme cca 2 hodiny doměkka. Potom přidáme klobásu nakrájenou na kousky, mrkev, cibulku a jablko, vše nadrono nakrájené. Vaříme společně ještě cca 20 minut.
Mezitím si připravíme těsto na noky a to tak, že smícháme vejce, mouku a prolisovaný stroužek česneku. Chvíli před tím, než je polévka hotová pomalu z hrnku pomocí lžičky vkládáme do polévky noky, které okamžitě tvrdnou. Povaříme ještě asi 5 minut. Hotovou polévku dochutíme trochou majoránky.


Francouzská Bramboračka Toto je poněkud jiná bramborová polévka, než jsme zvyklí v našich končinách. Nicméně je velmi chutná a poměrně jednoduchá a rychlá.
Suroviny:

2-3 větší brambory
2-3 větší mrkve
1 větší cibule
muškátový oříšek
polévkové koření
2 lžičky mouky
lžíce oleje

Postup:

V hrnci na rozehřátém oleji necháme zpěnit cibuli. Mrkev nastrouháme a přidáme do hrnce k cibuli. Necháme osmahnout na oleji až zavoní. Zaprášíme moukou a necháme chvilku zapražit. Potom zalijeme vodou, případně přidáme zeleninový bujon. Přidáme nadrobno nakrájené brambory, sůl, pepř, polévkové koření a strouhaný moškátový oříšek. Vaříme, až jsou brambory měkké.
Hustá zeleninová polévka Tato zeleninová polévka je velmi vhodná pro lidi, kteří si nadměrným požíváním dobrých jídel zakulatili postavu a teď se to snaží napravit dietou. My, kteří známe ten strašný pocit večerního hladu občas zatoužíme po něčem hustém, chutném a přitom kaloricky téměř nulovém. Tento pokrm, který je možno připravit hustý jako guláš neobsahuje nic kromě zeleniny a jedné lžíce olivového oleje.
Suroviny:

4 velké mrkve
1 celer
4 petržele
3 cibule
3 porky
1 lžíce olivového oleje

Postup:

Kořenovou zeleninu nakrájíme na kostičky. Cibuli nakrájíme na kolečka a spolu se zeleninou na oleji osmažíme. Podlijeme horkou vodou, dosolíme a opepříme ( kdo chce výraznější chuť, může podlít zeleninovým vývarem). Necháme vařit cca 25 minut, až je zelenina dost měkká. Potom část(asi polovinu) polévky odberema a rozmixujeme na kaši. Vrátíme ke zbytku, přidáme nakrájený porek a společně vaříme, až je porek měkký.
Jarní ostrá zeleninová polévka Tato polévka se dá s klidem označit jako jedno z jídel "co dům dal". V podstatě v ní upotřebíte jakoukoliv rozumnou zeleninu, kterou doma najdete. Takže můj seznam surovin berte jenom jako základ, můžete se sami vyřádit dle libosti.
Suroviny:

2 větší mrkve
1 větší petržel
1/2 celeru
2-3 pórky
5-10 čerstvých žampionů (zde je s výhodou možné použít jenom nohy, které se na jinou přípravu jídla příliš nehodí, takže hlavičky můžeme například osmažit a nohy přidat do polévky)
2 lžíce oleje
2 lžičky curry
3 lžíce kečupu

Postup:

Veškerou zeleninu očistíme a nakrájíme na malé kousky. Potom jí pomalu na rozehřátém oleji orestujeme. Přidáme curry a ještě chvíli zapražíme. Přidáme kečup, podlijeme vodou a osolíme dle chuti. Kdo chce mít polévku výraznější, může přidat 1 kostku zeleninového bujonu. Kdo chce polévku opravdu ostrou, může přidat trochu chilli papriček nebo Cayenského pepře.
Krémová bramboračka Krémová brmaboračka je další z jednoduchých a rychlých polévek. Ja na ni zajímavé také to, že podle některých kuchařek je vhodná i k podávání za studena, což může být zváště v letních měsícíh příjemná vlastnost.
Suroviny
2 pórky
4 brambory
2 dl mléka
kuřecí vývar
2 lžíce oleje
pažitka
zakysaná smetana

Postup:

Nakrájený pórek osmažíme lehce na rozehřátém oleji. Přidáme nadrobno nakrájené brambory a ještě chvíli smažíme. Potom podlijeme kuřecím vývarem a vaříme, až brambory změknou. Potom přidáme mléko a necháme ještě chvíli vařit. Polévku rozmixujeme v mixeru a podle toho, zda ji chceme podávat teplou nebo studenou dáme ohřát nebo vychladit.
Podáváme posypané pažitkou a se lžící zakysané smetany uprostřed talíře.
Krkonošský bača Nevím, zda tato polévka opravdu pochází z Krkonoš ani proč se ji říká bača. Odkoukal jsem ji od babičky mé manželky a tam se jí tak od nepaměti říká. Každopádně se jedná o velmi chutnou vepřovo-zeleninovou polévku. V základní podobě využívá recept vepřové maso, ale zkusil jsem místo něj vyvařit několik vepřových kostí a efekt byl také docela dobrý, takže polévka může být i jako levné jídlo ze zbytků po vykoštění masa.
Suroviny:

300g vepřového předního masa
4 cibule
1/2 menší hlávky zelí
2 papriky ( pokud chcete polévku ostřejší, mohou být i feferonky)
3 stroužky česneku
2 vajíčka
2 bobkové listy
pepř, sůl

Postup:

Maso nakrájíme na kousky, vložíme do hrnce a společně s 1 cibulí, česnekem, bobkovým listem a celým pepřem vaříme doměkka. Z hotového vývaru vyjmeme pepř, bobkový list a můžeme i rozvařený česnek a cibuli (ale ničemu nevadí).
Vývar osolíme a opepříma přidáme do něj na kolečka nakrájený zbytek cibule, zelí a papriku. Vaříme asi 10 minut, až zelenina částečně změkne. Pak vmícháme 2 rozbitá vejce a po mírném povaření můžeme podávat.
Kuřecí curry polévka Tato polévka pochází z britské curry kuchařky, takže původem je pravděpodobně z nějaké z bývalých britských kolonií, které dnes zásobí homeland velmi chutnými pokrmy svých tradičních kuchyní. V původním jazyce se jmenuje mulligatawny, což prý znamená ostrá (pálivá) voda, ale jako voda určitě nechutná. Polévka lze připravit dle libosti jemná i ostřejší, takže ji mohou v klidu jíst i malé děti ale na druhé straně může být podávána jako velmi ostré pikantní jídlo.
Suroviny:

500g kuřecích prsou
lžíce hladké mouky
1 lžička curry prášku
1 lžička turmericu
1/4 lžičky mletého zázvoru
20g másla
lžíce oleje
3 celé hřebíčky
10 zrnek pepře
1 velké oloupané jablko
1/2 litru kuřecího vývvaru (i z kostky)
lžíce citronové šťávy
1 dl smetany

Postup:

Smícháme v misce mouku, curry, turmeric a zázvor. Kuřecí maso nakrájíme na menší kousky a ve vzniklé směsi jej obalíme. Potom rozehřejeme v hrnci máslo s olejem a obalené maso na něm osmažíme, až do zlatova.
Přilijeme kuřecí vývar a přidáme jablko nakrájené na malé kousky. Dále přidáme hřebíček a celý pepř, njlépe v sítku na čaj nebo zavázané v mušelínu, abychom je po vyvaření lehce vybrali. Vaříme asi hodinu na mírném ohni. Potom vyjmeme koření a kuřecí maso. Maso rozřežeme na malinké kosíčky a vhodíme zpět do polévky. Nakonec přidáme smetanu a vmícháme citronovou šťávu.
Potom polévku ještě prohřejeme, ale pozor jenom těsně pod bod varu.
Květákový krém Zde se jedná o poměrně jednoduchou krémovou polévku. Jelikož není zahušťovaná moukou ani škrobem, ale pouze vlastním květákem, je použitelná i pro lidi držící dietu nebo odmítající pokrmy s moukou.
Suroviny:

1 květák
1 smetana ke šlehání
muškátový oříšek
pepř, sůl
kuřecí vývar
2 lžíce oleje

Postup:

Květák roztrháme na jednotlivé růžičky a namočíme na chvíli do studené vody (to proto, aby vyplaval případný hmyz, skrývající se v květáku). Potom jej v hrnci na rozehřátém oleji lehce osmahneme. Přilijeme kuřecí vývar a vaříme v něm květák doměkka. Potom přilijeme smetanu a ještě několik okamžiků vaříme. Uvařený květák potom rozmixujeme v mixeru, přistrouháme do polévky trochu muškátového oříšku a necháme ještě chvíli povařit.
Minestrona Jedná se o hustou zeleninovou polévku v Italském stylu. V různých restauracích je možné pod tímto názvem dostat velmi rozmanité polévky, od řídkého vývaru s trochou zeleniny až po hustou čočkovou polévku (to bylo ale v Chorvatsku a kuchař asi jenom použil zajímavý název). Nicméně Minestrona v Italštině znamená "hustá zeleninivá polévka" takže určit, co je dobře a co ne bude asi obtížné a já jen doufám, že tahle bude chutnat. Suroviny:

1 cibule
2 stroužky česneku
2 plátky slaniny
2 mrkve
1 petržel
1 menší celer
2 rajská jablka (nebo konzercovaná oloupaná rajčata)
rajský protlak
hrst fazolí (můžou být předvařené nebo konzervované)
hrst zelených fazolek (i konzervovaných)
zeleninový vývar (i z kostky)
2 hrsti těstovin (na druhu v podstatě nezáleží, asi nejsou vhodné "podlouhlé" těstoviny jako špagety nebo makarony, lépe je použít například silná kolínka "lumaconi" nebo mušličky "gnochi".
olej

Postup:

Pokud používáme obyčejné fazole, ne předvařené, dáme je na noc namočit.
Cibuli nakrájíme najemno, slaninu na drobné kostičky a česnek rozmačkáme. Necháme na rozehřátém oleji společně smažit až slanina zesklovatí. Pak přidáme na nudličky nastrouhanou kořenovou zeleninu a chvíli společně smažíme.
Pokud používáme čerstvá rajčata a fazole, přidáme je již v této fázi, jinak konzervované nebo předvařené až o krok později.
Zajijeme vývarem a necháme povařit asi 20 minu, potom přidáme fazolky a těstoviny, případně zbytek zeleniny a vaříme, až jsou těstoviny i zelenina měkké. Nakonec dochutíme rajským protlakem a necháme ještě chvíli povařit. Při servírování můžeme přidat nastrouhaný parmezán nebo čedar, kterým je možné polévku dochutit.
Ostrá TexMex polévka Tato polévka patří ke stylu jídel, kterým se říká TexMex. Znamená to v podstatě část americké kuchyně, používané hlavně v Texasu a ostatních jihozápadních státech, jejíž základ je v Mexické kuchyni. Tyto potraviny se vyznačují hojným používáním pálivých přísad. Nicméně výsledný produkt nemusí být nikterak "ohnivý". Pálivost lze nastvit podle osobní chutě tak, aby vyhovovala i slabším náturám. Já osobně příliš pálivá jídla neuznávám, pálení musí být spíš doplňkem chuti, nesmí ji přebíjet a musí jak se říká "jít za chutí". Proto zde i u pálivých receptů najdete spíše menší množství pálivých přísad, přidat více si samozřejmě může každý dle své chuti.
Suroviny:

4 větší brambory
3 větší cibule
3 rajská jablka
1 konzerva sterilovaného hrášku
1/2 lžičky chilli
sůl

Postup:

Nakrájené brambory a nakrájenou cibuli dáme vařit do osolené vody. asi po 10 minutách přidáme spařená oloupaná rajská jablka ( zde lze použít konzervovaná rajská jablka nebo nouzově i konzervovaná, rozvařená). Přidáme chilli a dosolíme dle chuti. Až jsou brambory měkké, trochu je rozmačkáme vidličkou. Přidáme konzervu hrášku a vaříme dalších cca 5 minut. Polévka je velice vydatná, dle chuti je do ní možno ještě přimíchat strouhaný sýr.
Polévka s uzeným lososem Zajímavá kombinace dosti netradičních surovin dává této polévce dosti neobvyklou a velice jemnou chuť. Příprava není složitá, tak stojí za to ochutnat. Suroviny:

1 litr drůbežího vývaru
1 lžíce kukuřičné mouky
1 vejce
smetana
lžíce kopru (může být i nakládaný)
100 g uzeného lososa
150 g konzervované kukuřice

Postup:

Rozmícháme kukuřičnou mouku ve vývaru a vmícháme vejce. Vaříme cca 5 minut.
Potom přidáme smetanu, kukuřici a kopr a vaříme dlaších cca 10 minut.
Nakonec přidáme na drobno nakrájeného lososa a již nevaříme, pouze necháme teplou polévku chvilku odstát.
Pórková polévka s bramborem Tato polévka pochází z Irska a je to podle mého názoru další zajímavý a jednoduchý způsob jak vytvořit chutný pokrm ze zeleniny, kterou má v podstatě každý doma.
Suroviny:

2 velké pórky
4 cibule
500 g brambor
2 stroužky česneku
2 lžíce oleje
lžíce másla
3 dl kuřecího vývaru
1 dl mléka
sekaná petrželka (na ozdobu, není nutná)

Postup:

V hrnci ohřejeme ojel a rozpustíme máslo. Vložíme najemno nakrájenou cibuli a na kolečka nakrájený pórek. Přidáme rozmačkaný česnek a několik minut zvolna smažíme (ne do tmava).
Přidáme na kostičky nakrájené brambory a ještě asi 2 min. smažíme. Potom přidáme kuřecí vývar, dle chuti osolíme a opepříme a vaříme až brambory změknou (je vhodné nechat brambory až téměř rozvařit, polévka se tím pěkně zahustí, také je zde vhodné používat raději staré, moučné brambory než čerstvé). Nakonec ještě polévku zjemníme mlékem (pozor nevařit moc prudce) a podáváme ozdobenou petrželkou.
Rychlá bramborová polévka se sýrem Zajímavá a velmi rychlá polévka. Pochází původně z jakési Francouzské kuchařky a má značné ambice na to, aby byla používána jako první pomoc po flámu.
Suroviny:

2 – 3 brambory
100 g strouhaného sýra
1 šlehačka

Postup:

Brambory nakrájíme na velmi malé kousky nebo nastrouháme na hrubém struhadle. Nasypeme do osolené vroucí vody a několik minut vaříme ( do měka). Mezitím do mixeru nasypeme strouhaný sýr, zalijeme šlehačkou a ušleháme. Šlehačku se sýrem vmícháme do uvařených brambor a dle chuti dosolíme a dopepříme.
Savojská zeleninová polévka Tato polévka, jak již název napovídá, pochází z Francie a to sice z hornatého Savojska. Jedná se o hutnou, výživnou zeleninovozu polévku, která může sloužit i sama o sobě jako celé jídlo.
Suroviny:

2 větší pórky
2 petržele
3 mladé cibulky
1/4 hlávky zelí
3 brambory
2 lžíce oleje
1 kostka zeleninového vývaru
100 g strouhaného sýra
veka nebo toastový chleba

Postup:

Veškerou zeleninu mimo brambor karájíme na menší kousky. Rozehřejeme olej, zeleninu osmahneme a dusíme asi 10 minut. Potom přidáme na kousky nakrájené brambory, přidáme vodu a zeleninový vývar, osolíme, opepříme a vaříme až veškerá zelenina změkne. Plátky veky nebo toastového chleba zlehka opečeme, vložíme na talíř, posypeme bohatě strouhaným Ementálem a přelijeme horkou polévkou.
Strýčkova fazolačka Jak jsem již uvedl v novikách z 8.7.99, kde jsem tento recept uveřejnil poprvé, jedná se o recept, který mi zaslala jedna z čtenářek. Protože jej zaslala s vysvětlení, že se jedná o recept od jejího strýčka a podle něj jej i pojmenovala, budiž uveden jako Strýčkova fazolačka. I když pro její přípravu ani konzumaci žádného strýčka ve skutečnosti nepotřebujete. Jen jedna rada na konec, jako u většiny polévek s jíškou je chuť vždy lepší až druhý den, proto je dobré projevit trochu sebezapření a nesníst všechnu polévku hned, druhý den si pochutnáte ještě lépe.
Suroviny:

1 uzené vepřové kolenu
asi 2-3 hrnky bílých sušených fazolí
3 cibule
česnek
2 lžíce mouky
sádlo
bobkový list
celý pepř
majoránka
sladká paprika

Postup:

Vhrnci uvaříme uzené koleno v osolené vodě spolu s 1 cibulí, 2 stroužky česneku, několika zrníčky celého pepře a bobkovým listem. V jiné nádobě necháme namočit fazole a potom je uvaříme doměka (pozor nesolit).
Když jsou maso i fazole uvařené, rozehřejeme v hrnci sádlo a na něm osmažíme do růžova 2 jemně nakrájené cibule. Přisypeme sladkou papriku a téměř okamžitě mouku. Zapražíme paprikovou jíšku a necháme vychladnout.
Mezitím scedíme vývar z kolena a vmícháme jej do vychledlé jíšky. Takto vzniklou směs dáme znovu vařit a přidáme uvařené fazole a okrájené maso z kolena. Po chvíli vaření dochutíme majoránkou a česnekem. Kdo má rád ostřejší polévku, může přidat pálivou papriku.
Uzenářská cibulačka Celkem jednoduchá polévka. Variace na klasickou cibulačku , ovšem kombinovaná s vývarem z uzeného a podávaná bez zapečení. Suroviny

4 větší cibule
3-4 žebra z uzeného se zbytky masa
1 vajíčko
olej, mouka, papř, sůl
1 menší cibule
2 stroužky česneku
2 bobkové listy
několik kuliček černého pepře a nového koření

Postup

Nejdříve dáme ovařit kosti s uzeným masem v cca 1 litru vody. Pokud neseženete kosti, je možné použít i větší kousek uzeného, ale vývar pak nemá takový říz a je vhodné dochutit jej masoxem. Kosti vaříme asi hodinu společně s menší cibulí, česnekem a kořením. Za normálních okolností by měl být vývar sám o sobě dosti slaný, pokud ne tak jej přisolíme. Po ovaření vývar scedíme.
Větší cibule nakrájíme na kolečka, va větším kastrolu rozehřejeme olej a cibule na něm pomalu osmažíme. Potom je zapášíme lžící hladké mouky a ještě chvíli mícháme, až se mouka zapraží. Pomalu přilijeme horký vývar tak, aby se z mouky nenadělaly žmolky.
Cibuli ve vývaru vaříme ještě cca 20 minut, nakonec do polévky rozmícháme vajíčko.
Polévka se sice na rozdíl od klasické cibulačky nepodává zapečená s vekou, ale kdo chce může do ní při podávání přidat osmaženou houstičku.

Zapečená cibulačka Až do nedávna jsem se bránil publikovat recept na cibulačku, přeztože patří k mým oblíbeným polévkám. Různých návodů a receptů na tuto polévku jsou plné kuchařky, ale já osobně jsem z nich nikdy nebyl schopen vytvořit polévku tak chutnou, jak se podává ve francouzských restauracích. Teď jsem snad našel ten správný recept, který uspokojí i náročnější chutě. Posuďte sami a pokud máte na dobrou cibulačku recept jiný, rád si je přečtu a vyzkouším.
Suroviny:

4 větší cibule
3 lžíce oleje
2 lžíce hladké mouky
3/4 litru zeleninového bujonu (voda a 1 kostka bujonu)
20g másla
200g strouhaného ementálu
4 opečené toasty
pepř, sůl

Postup:

Cibuli nakrájíme na tenká kolečka. V hrnci rozehřejeme olej a máslo a na něm cibuli opečeme do zlatova. Posypeme moukou a za stálého míchání lehce zapražíme. Osolíme, opepříme a zalijeme zeleninovým bujonem. Necháme pozvolna vařit asi 30 minut.
Mezitím si připravíme 4 polévkové misky vhodné k zapékání ( můžou být jakékoliv, např. skleněné žáruvzdorné, ale nejlepší jsou keramické). Do každé rozlámeme polovinu opečeného toastu a prosypeme zhruba polovinou ementálu. Zalijeme horkou polévkou a na povrch každé misky položíme druhou polovinu toastu. Povrch bohatě posypeme druhou polovinou sýra a dáme zapékat do vyhřáté trouby. Vyndáme až je sýr na povrchu zapečený do zlatova. Při podávání pozor na horké misky.