Název Popiska Recept
Bouillabaise Slavná "Bujabéza" bývá označována jako polévka. Ale v podstatě se jedná o řídkou omáčku, ve které jsou připraveny různé typy mořských živočichů. Pokud si ji objednáte v restauraci, většinou to vydá za pořádné jídlo. Já jsem ji bohužel nikdy nejedl v Marseile, kde je tradičním jídlem, ale ani v Paříži nebo v Bruselu podle mého názoru nechutná špatně. Takže nevím, zda tento recept je ta opravdová "Bujabéza", ale každopádně stojí za zkoušku.
Poznámka na úvod - tento pokrm obsahuje také maso z humra. To může v našich zeměpisných šířkách být problem obstarat, nebo může být čerstvý humr tak drahý, že by vám polévka zhořkla. To samé platí o zachlazených krevetách. Takže je samozřejmě možné, např. nahradit humra mraženýcm krabím masem nebo použít mražené malé vyloupané krevety. Pokrm sice nebude úplně autentický, ale jako ve všem, i zde se jedná o kompromis.

Suroviny:

12 slávek
12 větších krevet
1 ocasní část humra
1 malá červená cibule
3 stroužky česneku
1 bobkový list
olivový olej
1 malý pórek
4 oloupaná rajčata
1 dl rajského protlaku
1/4 lžičky šafránu
1/2 lžičky curry koření
1 lžička bazalky
1 lžička semen fenyklu
kůra z 1/2 oloupaného pomeranče
500 g bílého rybího masa bez kůže
2 lžíca nakrájené petrželky

Postup:

Slávky namočíme na 2 hodiny do studené, osolené vody. Můžeme přidat i lžíci mouky, na "vytažení" zbytků písku. Potom je vyčistíme, odstraníme bisová vlákna a tz, kter0 nejsou yav5en0 vyhodíme.
Na rozehřátém oleji smažíme jemně nakrájenou cibuli, jemně nakrájený pórek a prolisovaný česnek pod pokličkou, až začnou zlátnout.
Přidáme nakrájená rajčata, rajský protlak, šafrán, curry, bobkový list, bazalku, fenykl a pomerančovou kůru. Chvíli dusíme, potom podlijeme rybím vývarem a dusíme dalších cca 10 minut.
Přidáme na kousky nakrájené rybí maso, chvíli po něm hura nakrájeného na kostičky a slávky. Zaryté vaříme cca 5 minut.
Přidáme krevety a vaříme dlaší cca 4 minuty. Sejmene z vařiče, nalijeme do mísy a podáváme posypané petrželkou se lžící rouille (viz níže) a s opečeným chlebem.

Rouille - Suroviny:

4 silné plátky veky bez kůrky
4 prolisované stroužky česneku
2 nakrájené papričky chilly (může být více či méně, dle chuti)
2 žloutky
1 dl olivového oleje
sůl, pepř

Postup:

Veku, kterou jsme předtím namočili ve vodě a vymačkali, česnek, papričky, žloutky, sůl a pepř mixujeme v mixeru asi 1/2 minuty.
Přiléváme pomalu olivový olej, až je směs vláčná a hustá. Podáváme v misce.
Filé s nudlemi Zajímavý a velmi jednoduchý pokrm, který mi zaslal jeden ze čtenářů. Přináším Vám jej tedy k posouzení
Suroviny:

1/2 kg rybího filé
1/2 kg tenkých polévkových nudlí
1/4 kg pórku
mletý zázvor
4 lžíce sojové omáčky
sůl
olej

Postup:

Uvaříme a scedíme nudle. V pánvi na oleji lehce osmahneme pórek a přidáme k němu file. Smažíme, až je file skoro usmažené. Potom přidáme větší množství mletého zázvoru (1-2 lžíce) a 4 lžíce sojové omáčky. Ještě asi minutu mícháme na plotně, potom odstavíme a smícháme s nudlemi.

Jako variantu jsem zkoušel i nahradit nudle jinou, normální těstovinou jako jsou špagety. I tato varianta lze použít.
Grilovaný pstruh Zde se nejedná o návod na to, jak grilovat pstruha. Jde spíše o jeho naložení, které výsledný pokrm značně skvalitní.
Suroviny:

Pstruzi
Cibule
Sůl
Sladká paprika mletá

Postup:

Vykuchané pstruhy omyjeme a osušíme. Potom bohatě posypeme ( i zevnitř) směsí soli a sladké papriky (cca 1:1). Postupně ukládáme do nakládací misky ( ne kovové) a prokládáme kolečky cibule. Nezalýváme žádnou tekutinou - ryba si pustí sama.
Necháme odležet minimálně 8 hodin (raději do druhého dne) v chladu. Grilovat můžeme na libovolném grilu na roštu, nejlepšího efektu ale dosáhneme na dřevěném uhlí nebo otevřeném ohni, ale tam pozor na připálení.

Rada: aby se ryba nepřilepila k roštu, je vhodné před grilováním ryby potřít rošt trochou oleje nebo jiného tuku a nechat chvíli nahřát na grilu prázdný.
Hřebenatky se špagetami Toto je asi nejméně náročný ale podle mnoha mých známých nejlepší způsob úpravy hřebenatek. Pro toto jídlo jsou vhodné menší hřebenatky (do cca 3 cm průměru). V přímořských zemích se běžně prodávají na rybích trzích, u nás jsou občas k dostání v obchodech (nebo sekcích hypermarketů) se zachlazenými rybami.
Suroviny:

1 kg hřebenatek
3 stroužky česneku
hrst petrželové natě
olivový olej
2-3 dl bílého vína

Postup:
Losos s bazalkou a se zeleninou V tomto receptu je ryba (zde losos, ale může být použita jakákoliv jemná ryba) upečena společně se zeleninou a kořením. To dává celému pokrmu velmi zajímavou chuť a při podávání lze rybu doplnit vzniklou zeleninovou omáčkou. Suroviny:

500 g Lososa (nebo jiné jemné ryby)
1 střední cibule
100 g žampionů
4 spařená oloupaná rajčata
l lžíce kaparů
1 dl vývaru
1 lžíce rajského protlaku nebo kečupu
1 stroužek česneku
několik lístků čerstvé bazalky
pepř, sůl, máslo, citronová šťáva

Postup:

Máslem dobře vytřeme pekáček nebo zapékací misku. Na dno dáme jemně nakrájenou cibuli a na ní položíme na porce nakrájenou rybu, kterou osolíme, opepříme pokapeme citronovou šťávou.
V misce smícháme na plátky nakrájené žampiony, rozkrájená rajčata a kapari. Vzniklou směsí obložíme porce ryby v pekáčku. Podlijeme vývarem s trochou rajského protlaku.
Z vrchu posypeme na drobno pokrájeným česnekem a bazalkou a dáme přikryté péci do trouby.
Pečeme cca 20 minut podle typu a síly porcí ryby, průběžně kontrolujeme až he ryba skoro měkká. Potom na ní položíme kousky másla a necháme nepřikryté zapéct, až povrch ryby začne hnědnout.
Podáváme nejlépe s bramborem nebo s vekou a nezapomeneme na dobré víno.
Losos v bylinkové omáčce Tento recept není ani nijakou specielní přípravou Lososa, spíš doporučením jak s touto rybou nakládat. V současné době je u nás možno koupit čerstvého, zachlazeného lososa. Toto maso samo o sobě již téměř nepotřebuje žádnou úpravu, stačí trochu osmažit a je výborné. Vyplatí se koupit lososí filety než tzv, podkůvky. Kilogramová cena je sice o něco vyšší, ale konečný efekt he výrazně lepší, filety nejsou nikdy suché
Suroviny:

1/2 kg lososích filetů
100g žampionů
2 mrkve
1 smetana
tymián
další voňavé koření, například provensálská směs
trocha oleje
1/4 litru bílého vína

Postup:

Mrkev očistíme a nakrouháme na drobno. Vložíme do vína a vaříme na mírném ohni asi 1/2 hodiny. Potom rozmixujeme v mixeru, přidáme koření, osolíme a vaříme opět asi 1/2 hodiny. Nakonec přidáme smetanu a necháme na ohni zhoustnout.
Žampiony očistíme a nakrájíme na plátky. Lososa naporcujeme. Na troše oleje osmažíme žampiony a po nich i lososa ( nesmažit moc, ryba je měkká po chvíli, maso se musí odlupovat). Podáváme tak, že na talíř dáme lososa, na něj žampiony a přelijeme omáčkou.
Pečená kořeněná ryba Toto je první z Indonéských receptů, které chci postupně zveřejňovat. Tato velmi zajímavá orientální kuchyně je u nás bohužel téměř neznámá a přitom nám má zajisté co nabídnout. Obsahuje velmi zajímavá jídla a to něco jako kombinaci Čínské a Indické kuchyně. Nicméně na rozdíl od indické je zde použito i hovězí maso. Jinak podobně jako Indická kuchyně používá hodně curry, česnek adalší výrazné chuti, navíc ještě velmi často kokosovou moučku.
Suroviny:

2 ryby asi po 300 g (např. pstruhy, ale může být i filet z kapra nebo nějaká mořská ryba hlavně nesmí být moc silná)
1 větší cibule
2 stroužky česneku
1 lžička mletého zázvoru
1 lžička strouhané citronové kůry
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce sojové omáčky
1 lžíce burákového másla
2 lžičky sezamového oleje (není nezbytný, prodává se občas jako olej na saláty)

Postup:

V eškeré suroviny (kromě ryb) dáme do mixeru a umixujeme na jemnou kaši. Pokud je moc hustá, můžeme přidat ještě trochu oleje. Ryby potřeme kaší zevnitř i zvenku a zabalíme je do alobalu.
Pečeme ve vyhřáté troubě asi 30 minut nebo na grilu 45 minut.
Pstruzi po Alsasku Tento recept pochází z Francie a je to další možnost, jak chutně upravit pstruha, tuto výbornou a u nás lehce koupitelnou rybu
Suroviny:

4 pstruzi
200 g čerstvých žampionů
6 šalotek (mladých cibulek)
1/4 litru bílého vína
2 lžíce hořčice (nejlépe dijonské)
2 dl smetany

Postup:

Nakrájímežampiony a šalotku na plátky a dáme na dno pekáče. Pstruhy očistíme, omyjeme a zvenku potřeme hořčicí. Položíme pstruhy na zeleninu do pekáče a podlijeme bílým vínem. Pečeme ve vyhřáté troubě asi 30 minut, až jsou pstruzi měkcí.
Vyjmeme pstruhy a uchováme v teple. Upečenou zeleninu s vínem ještě chvíli povaříme a zjemníme smetanou. Podáváme pstruhy přelité omáčkou.
Ragů z mořských živočichů Celkem jednoduché jídlo z mořských živočichů, které pro tuto úpravu můžeme použít i zamražené.
Suroviny:

lžíce másla
2 plátky slaniny, nakrájet nadrobno
1 pórek
1 větší mrkev
1 řapík řapíkatého celeru
1 veliká brambora
2 lžíce hladké mouky
1/2 litru rybího vývaru (může být z prášku)
400g tužšího rybího masa bez kůže
asi 10 očištěných hřebenatek
asi 10 malých, očištěných krevet
1 smetana
sůl, pepř, nakrájená petrželka na ozdobení

Postup:

Ve kastrolu nebo větší pánvi opečeme na části másla nejprve slaninu, tu vyjmeme a po ní přidáme zbytek másla opečeme a veškerou zeleninu nakrájenou nadrobno.
Opékáme asi 5 minut, až začne zelenina zlátnout, potom ji zapražíme moukou, ještě chvíli opékáme a pomalu přidáme horký rybí vývar (pozor, přilévat pomalu a míchat, aby se mouka nesrazila).
Takto vzníklou omáčku vaříme asi 10 minut, aby se mouka provařila a pak do ni přidáme na kousky nakrájené rybí maso, vaříme dalších cca 5 minut.
Nakonec přidáme smetanu, hřebenatky, krevety a opečenou slaninu a duíme na mírném ohni ještě cca 5 minut (hřebenatky by se měly otevřít).
Osolíme, opepříme a podáváme ihned ozdobené petrželkou.
Rybí prsty v Hermelínu Další možnost využití Hermelínu, krále sýrů. Tentokrát využijeme kombinaci s polotovarem - předsmažené rybí prsty.
Suroviny:

1 Hermelín
6 předsmažených rybích prstů
2 lžíce sterilovaných kyselých žampionů ( nebo nějaké kyselé zeleniny)
kousek sýru Niva
100 g Strouhaného Ementálu

Postup:

Rybí prsty upečeme v troubě "na sucho" (nejlepší je horkovzdušná trouba, ale stačí i normální). Hermelín rozkrojíme na poloviny a položíme rozkrojenou stranou nahoru do zapékací misky. Na každou polvinu Hermelínu položíme 3 rybí prsty. Přidáme kousek sýru Niva, rozdrobený na malé kousky. Navrch rozprostřeme lžíci odkapaných žampionů. Bohatě zasypeme strouhaným Ementálem.
Zapékáme asi 10 minut, až je veškerý sýr očividně rozteklý.
Rybí ragú s bramborem Rychlé, jednoduché jídlo a tomu, kdo má rád rybí maso jistě přijde k chuti. Suroviny:

1 cibule
2 plátky slaniny
500 g brambor
350 g rybího filé
lžíce olivového oleje
1/2 l kuřecího vývaru
1/4 l mléka
1/4 lřičky tymiánu
1/4 lžičky estragonu
1 bobkový list
pepř, sůl

Postup

Na jemno nakrájenou cibuli a slaninu pomalu smažíme na oleji až začne cibule hnědnout. Potom přidáme nakrájené brambory, vývar a bylinky a dle chuti osolíme a opepříme. Vaříme pomalu cca 10 minut.
Přidáme rybí filé a vaříme dále asi 10 minut. Potom vyjmeme bobkový list, přidáme mléko, ragú prohřejeme a můžeme podávat.
Špagety s tuňákem Velmi jednoduché a rychlé jídlo. I když uvedená kombinace mrkve s tuňákem může působit poněkud podivně, výsledek považuji za velmi přesvědčivý.
Suroviny:

2 velké mrkve
2 cibule
trocha oleje
jedna konzerva tuňáka v oleji
špagety - cca 4 porce

Postup:

Jemně nakrájenou cibuli zpěníme na oleji. Přidáme nastrouhanou mrkev a krátce podusíme společně. Přidáme konzervu tuňáka a na velmi mírném ohni dusíme cca 10 minut.
Zamícháme do špaget a podáváme. Špagety je vhodné ještě dochutit strouhaným sýrem.
Těstoviny s krevetami a hříbky Jedna z mnoha chutných variant, v kterých italská kuchyně předkládá svůj největší poklad - těstoviny. Asi nejlepší pro tuto příležitost jsou tenké ploché nudle - tagliateliny, případně širší nudle - tagliatele. Ale i normální špagety určitě nic nezkazí - jen doporučuji koupit opravdu kvalitní, nejlépe italské, ty vyráběné u nás nejsou špatné ale není to ono.
Suroviny:

100 - 150g drobných krevet (můžou být i mražené)
70g hub - nejlépe hžíbků. Mohou být zamražené, nebo usušené, ale ty se musí aspoň 10 hodin máčet a chvilku předvařit
1 dl oleje
2 stroužky česneku
1 smetana
1 lžička oregana

Postup:

V malém kastrůlku rozehřejeme olej a přidáme do něj rozmačkaný česnek. Pak přidáme osušené krevety a cca 2 minuty dusíme.
Přidáme houby a dusíme dalších cca 5 minut. Potom okořeníme oreganem, dle chuti dosolíme a přidáme smetanu. Necháme prohřát a spojit dohromady a odstavíme z ohně.
Uvařené těstovoiny slijeme vmícháme do nich připravenou šťávu. Podáváme okamžitě, dokud je vše dostatečně horké, aby se při posypání sýrem tento poněkud rozpustil.
Pozor - těstoviny s omáčkou se vždy podávají rovnou promíchané. To, co je občas vidět v našich restauracích, kdy dostanete na talíř špagety a na ně "kydnutou" omáčku, tak to je barbarství a kvalitě jídla to zajisté neprospěje.
Zapečené file s porkem Další jídlo v poněkud "Indickém stylu". Vyznačuje se použitím hodně Curry koření a absencí hovězího nebo vepřového masa. Jako maso je zde uvedeno rybí filé, ale v podstatě lze použít jakoukoliv rybu. Já například často používám plátky Aljašské tresky, které jsou běžně ke koupi mražené. Ryba se vaří v nálevu, který ji velmi zjemní a to jak chuťově tak i pachově
Suroviny:

4 porce filé
2 velké pórky
1/2 menšího celeru
2 lžíce Curry koření
1/4 lžičky feferonek - pokud chcete mít pokrm ostřejší
2 lžíce oleje
2 lžíce kečupu
2 dl mléka
100g strouhaného Ementálu

Nálev:

2 cibule
2 dl bílého vína
2 dl vody
bobkový list
nové koření
celý pepř
hřebíček
trocha citronové šťávy

Postup:

Nejdříve připravíme nálev na vaření ryby a to tak, že veškeré suroviny, které nálev obsahuje dáme do hrnce a necháme asi 15 minut vařit samotné.
Mezitím nakrájíme pórek na kolečka a celer na drobné kostičky. Na rozehřátém oleji orestujeme celer a po chvíli přidáme pórek. Po orestování přidáme Curry ( a případně feferonky) a necháme poněkud zapražit. Po chvíli přidáme kečup a podlejeme mlékem. Dosolíme dle chuti a dusíme až se zejenina začne rozpadat. Pokud je třeba, můžeme přidat více mléka.
Rybí filé vložíme do vroucího nálevu a vaříme asi 5 minut. Filé vyjmeme a necháme okapat.
Do zapékací misky nandáme malou vrstvu omáčky, na ni položíme filé a přikryjeme opět omáčkou. Navrch bohatě posypeme sýrem a necháme asi 10-15 minut zapéci ve vyhřáté troubě.
Zapečené file se žampiony Další varianta zapečeného rybího filé. Tato kombinace suroviny a postupu je velice vděčná a dává téměř neomezenou možnost obměn. Zde je použito filé z mořské štiky, ale lze samozřejmě použít i jiné.
Suroviny:

1 balení filé z mořské štiky (3 porce)
100g žampionů (lepší jsou čerstvé, ale lze použít i sterilované, nekořeněné)
1 dl mléka
1 dl slpičího vývaru
pepř
sůl
červená paprika
cayenský pepř
100g strouhaného sýra

Postup:

Žampiony očistíme a nakrájíme. Smícháme vývar s mlékem a přivedeme do varu. Přidáme koření a necháme chvíli povařit.
Filé a žampiony dáme do zapékací misky a přilijeme omáčku. Zapékáme ve vyhřáté troubě cca 10 minut. Posypeme bohatě sýrem a zapékáme dalšíchh 10 minut, až sýr začne hnědnout.
Zapečené rybí filé Velmi chutná úprava rybího filé
Suroviny:

500 g filé
1.5 dl zakysané smetany
20g másla
50g strouhaného ementálu
50g slaniny
1 kyselá okurka
20 kaparů (nebo ještě jedna okurka, nakrájená na kostičky)
lžíce hořčice
1 citron
sůl

Postup:

Filé pokapeme citronovou šťávou a necháme odležet. Mezitím opečem na pánvi slaninu. Filé posolíme a naskládáme do zapékací misky, potom potřeme hořčicí. Navrch klademe plátky okurky, posypeme kapari a přidáme slaninu. Vše zalijeme smetanou a posypeme strouhaným sýrem. Zapečeme v troubě do růžova.
Zapečený senvič s tuňákem Toto je spíše rychlé, snídaňové jídlo nebo jídlo vhodné k posezení u dobrého nápoje. Může také sloužit jako předkrm k hlavnímu jídlu.
Suroviny:

4 plátky toastového chleba
1 malá konzerva tuňáka v oleji
1 cibule
2 lžíce majonézy
1 lžíce kečupu
1 rajské jablko
4 plátky sýra (ementál)

Postup:

Toasty opečeme buď na pánvi nebo v toastovači. Cibuli nakrájíme na velmi jemno. Smícháme v misce cibuli, tuňáka, majonezu a kečup. Vzniklou směs naneseme ve vysoké vrstvě na toasty. Přidáme plátek rajčete a přikryjeme sýrem. Zapékáme ve vyhřáté troubě. Když je sýr již značně rozteklý vyjmeme a slepíme vždy 2 toasty k sobě. Ostrým nožem tozřízneme na 2 trojuhelníky a podáváme.