Název Popiska Recept
Kaštany se šlehačkou Jak jsem již uvedl v sekci "Co je nového" tento recept jsem opsal z knihy pana J.M. Zimmella "Nemusí být vždycky kaviár ...", kterou tímto vřele doporučuji všem, kdo se zajímají o vaření a mají rádi dobrou četbu. Jinak recept je to poměrně jednoduchý, a výsledek stojí za to. Jen první pocity nemusí být vždy jednoznačné, chuť kaštanů je velmi jemná a specifická a člověk ji musí umět vnímat.
Suroviny:

asi 15 větších kaštanů
2 dl mléka
cukr
2 dl šlehačky

Postup:

Kaštany pečeme v troubě nebo na plotně až popraskají nebo až jim zkřehne slupka. Oloupáme tuhou slupku a pokud nejde oloupat vniřní slupka, ještě spaříme ve vroucí vodě. Oloupané kaštany vaříme na mírném ohni v mléce až změknou. Potom je rozemeleme na mlýnku na maso a podáváme s oslazenou ušlehanou šlehačkou.
Kokosové banány První recept, který chci v této sekci umístit je značně exotický, pochází z Thajska. Jedná se o nepříliš náročnou úpravu banánů s omáčkou z kokosového mléka. Jediná slabina může být kokosové mléko, které není moc často ke koupi, ale jeho náhradu naleznete v sekci Netradiční suroviny
Suroviny:

2 banány
2 dl kokosového mléka
1 lžíce hladké mouky 2 lžíce cukru
1/2 lžičky mleté skořice

Postup:

Banánům odřízneme konce a dáme je na pařák (pařákem se zde rozumí větší hrnec, ve kterém je na dně trochu vody a banány leží na mřížce nad vodou). Paříme asi 5 minut, až slupka zhnědne. Mezitím ohřejeme mléko, přidáme do něj mouku, cukr a skořici. Ohříváme a mícháme těsně pod bod varu, potom odstavíme. Banány po spaření vyjmeme z pařáku, sloupneme jim zhnědlou slupku a podáváme je na talíři přelité omáčkou
Mascarpone, například s piškotem ... Jedná se o další "sladkou tečku" pocházející z Italské kuchyně. Mascarpone je v podstatě tvaroh, v tomto případě dochucený a posléze podávaný v kombinaci například s piškoty nebo s ovocem. Suroviny:

2 ks sýra Lučina
2 vaječné žloutky
1/2 lžíce vanilkového cukru
1 lžička citronové šťávy
1 lžička Rumu
1 smetana ke šlehání

Postup:

Nejdříve rozetřeme žloutky s cukrem do jemna. Potom (ručně nebo v mixeru) ušleháme dohromady Lučinu, žloutky s cukrem, citronovou šťávu a rum.
Zvlášť ušleháme šlehačku a potom ji opatrně vmícháme do vzniklé hmoty.
Mascarpone lze využít na mnoho způsobů, například je možné jej nalít do nízké koláčové piškotové formy s okraji, která se běžně prodává v trvanlivé úpravě. Takto vzniklý koláč nechámo odležet alespoň 2-3 hodiny a pak jej podáváme nazdobený například ovocem a šlehačkou.
Další možnost je podávat Mascarpone samotné s ovocem povařeným ve sladké vodě.
Tiramisu s čokoládou Další ze zatím mála uvedených sledkostí je Italského původu a je jím Tiramisu. Několikrát jsem tento lahodný pokrm jedl v nělaké Italské restauraci, ale nikdy jsem netušil, že jeho příprava zase není až tak složitá ... no posuďte sami.
Suroviny:

1 žloutek
40g vanilkového cukru
1 lžíce strouhané citronové kůry
(nejlépe čerstvé)
1/5 dl smetany ke šlehání
40g hořké čokolády
125g lučiny
cukrářské piškoty
trocha sladkého dezertního vína

Postup:

Vejce s cukrem našleháme v misce a přidáme citronovou kůru. V hrnci ohřejeme polovinu smetany a rozpustíme v ní čokoládu. Smícháme se žloutkem a s lučinou. Do mělké misky dáme po dně cukrářské piškoty, které pokapeme vínem. Na ně navršíme vytvořenou hmotu a necháme asi 2 hodiny odležet. Před podáváním ozdobíme zbytkem smetany, kterou ušleháme, osladíme a případně posypeme kakaovým práškem.