Název Popiska Recept
Brambory s červíky Nelekejte se prosím názvu - ti červíci samozřejmě nejsou skuteční, ale vzniklý pokrm na první pohled opravdu vypadá jako zelenina prolezlá velkým červem z kreslených pohádek.
Jinak se jedná o jednoduché leč atraktiví jídlo ve stylu tzv. Tapas - předkrmů, kterých se ve Španělsku vždy podává několik druhů na stůl a jedlíci si berou dle chuti z různých misek.
Suroviny
Množství surovin zde záměrně neuvádím, recept je tak jednoduchý a nechává tolik místa pro individuelní přístup, že bych diktování použitého množství považoval z urážku čtenářů.
Brambory - samozřejmě čím lepší brambory tím lepší výsledek, ideální jsou žluté, chuťově plné brambory, ne ranné ale taky ne moc moučné. Je možno použít buď menší brambory vcelku, nebo větší a překrojit je na 2-3 kusy.
Klobása (párek) - zde je možné použít v podstatě cokoliv, co bude strávníkům chutnat. Já jsem s úspěchem použil tzv. "cepolatu", tj. italskou klobásu určenou ke grilování (bývá k dostání v Delvitách, Tekách, atd..). Ale je možné použít i jiné, slabší klobásky. Ten kdo má rád ostřejí jídla může sáhnout po paprikové klobásce čabajského typu nebo třeba po trampském cigárku. Jen bych nedoporučoval různé dietní párky a podobné potraviny - ty by po delším pečení mohly skončit jako nevábná hmota.
olej
pepř, sůl

Postup

Brambory oloupeme, případně rozkrájíme a "vyhloubíme" napříč každou bramborou díru o průměru 1-2 cm. Toto je asi nejobtížnější část přípravy, já jsem použil zakulacenou škrabku na brambory s ostrou hranou, ale rád se nechám poučit i o jiném, lepším nástroji.
Vzniklou dírou protáhneme klobásu a zařízneme ji tak, aby na každé straně cca 1 cm přečnívala.
Brambory omastíme olejem, rozložíme na pečicí papír (nebo jen na plech), osolíme, opepříme, okmínujeme a pečeme cca 20-30 minut ve vyhřáté troubě.
Až jsou brambory měkké a klobása opečená, podáváme např. s tatarkou, kečupem, nebo můžeme vyrobit jemný hořčicový dip z jedné lžíce plnotučné hořčice, 2 lžic majonézy a několika kapek sojové omáčky.


Hermelín s kuřetem Hermelín patří podle mého názoru k nejlépe použitelným potravinám. Jeho úpravy, zvláště tepelné, skýtají obrovské pole působnosti pro kombinace s různými přísadami. Od nejjednodušší úpravy, kdy obalený Hermelín osmažíme, až po dosti náročné recepty, jako je tento Hermelín vždy skýtá záruku kvalitního výsledku.
Suroviny:

2 Hermelíny
asi půlka kuřete
3 lžíce sojové omáčky
2 lžíce kečupu
1 stroužek česneku
bazalka
pepř, sůl
chilli nebo cayenský pepř
nové koření
bobkový list
1 větší cibule

Postup:

Kuře dáme uvařit do vody, ochucené solí, novým kořením, bobkovým listem a 1/2 cibule. Když je měkké, obereme maso a nakrájíme na malé kousky (zbylý kuřecí vývar můžeme např. přidáním kořenové zeleniny a nudlí použít na polévku)
K nakrájenému masu přidáme drobně nakrájenou druhou polovinu cibule. Přidáme sojovku, kečup, bazalku, česnek a cayenský pepř (místo česneku a bazalky je možné použít česnekový a bazalkový ochucený olej). Hermelíny rozkrojíme po celé ploše a lžící částečně vydlebeme, až vzniknou jakési misky. Vydlabaný sýr rozdrobíme a přidáme k výše popsané směsi. Kdo chce mít pokrm více "sýrový", může přidat strouhaný ementál.
Směs navršíme na hermelínové "misky" a ve vyhřáté troubě zapékáme 10-15 minut.
Kovbojské fazole Fazole nemají díky různým školním jídelnám a jiným veřejným stravovacím zařízením mezi lidmi příliš dobré renomé. Je pravda, že je velmi jednoduché z nich připravit levnou, nepříliš chutnou a nadýmající šlichtu. Ale dá se z nich také připravit třeba vcelku jednoduchý a chutný pokrm, který zde představuji. Jediným problémem je poměrně velká časová náročnost. A fazole jsou bohužel na jekékoliv ošizení velmi citlivé. Suroviny
500 g sušených fazolí (na typu celkem nezáleží, já nejraději používám bílé, menší fazole, ale je možno použít i jiné)
100 g slaniny
100 g šunky od kosti (šunku lze nahradit třeba libovým uzeným masem nebo v případě použití libovější slaniny je možno použít stejnou slaninu - hlavně ne lisovanou průmyslovou šunku)
1 větší cibule
3 stroužky česneku
1 dl rajského protlaku
2-3 chilly papričky (zde je množství velmi orientační a záleží na požadované ostrosti - je možno připravit i nepálivé, bez papriček)

Postup
Fazole vysypeme do větší misky a zalijeme vodou. Necháme namáčet alespoň 5 hodin, nejlépe do druhého dne. Pozor - namáčení je velmi důležité a pokud se vynechá, je kvalita pokrmu mizerná. Nejhorší varianta je nenamočené fazole uvařit v papinově hrnci aby změkly.
Fazole slijeme, nasypeme do hrnce, přidáme vodu, trošku soli, nakrájenou šunku a chilly papričky. Vaříme cca 1,5 hodiny až jsou fazole skoro měkké.
Mezitím nakrájíme slaninu na kostky, cibuli najemno a česnek rozmačkáme. Slaninu dáme rozpustit na pánvi (pokud je libovější, přidáme trošku oleje), přidáme cibuli a česnek a pomalu opékáme až začne cibule zlátnout. Potom přidáme protlak a ještě chvíli dusíme.
Přidáme obsah pánve ke skoro uvařeným fazolím a ještě cca 30 minut necháme zvolna vařit. Správná konzistence pokrmu je taková, že fazole jsou již měkké, ale ne rozvařené a šťáva poněkud zhoustne. Tento stav je nutno vystihnout, není možné přesně určit délku vaření, závisí na fazolích (typ, velikost, stáří, ...).
Rada, tip - jídlo je možno upravit. resp. vylepšit použitím párků nebo klobásy. Ty je možno přidat nakrájené před poslední půlhodinou vaření.
Matjesy v jablečné majonéze Nápaditě připravená kombinace slaných matjesů se sladkým ovocem, zjemněná majonezou. No kdo by odolal .... 200 g matjesů
1 malá majonéza
citron - šťáva
1/2 jablka
2 lžíce bílého vína
1 lžička hořčice
zelená petrželka

Postup:
Matjesy nakrájíme na malé kousky a pokud jsou moc slané tak opláchneme.
Majonézu rozmícháme s vínem, přidáme nastrouhané jablko, hočici a okyselíme pár kapkami citronu. Smícháme s matjesy a navrchu ozdobíme petrželkou.
Velmi efektní je podávání na litech hlávkového salátu.
Nakládaný Hermelín Toto je velmi pikantní a chutná úprava sýra Hermelín. Hodí se obzvlášť jako lahůdka například k Pivu nebo k jiným alkoholickým nápojům.
Suroviny:

5 sýrů Hermelín (může být i ve variantě "pepřový" nebo "paprikový", které je občas v obchodě vidět)
5 stroužků česneku
15 kuliček jalovce
1 lžička Tymiánu
1 lžička Rozmarýnu
trocha sladké papriky
pepř
bobkový list
několik feferonek
olej

Postup:

Hermelín nakrájíme na menší kousky (cca 1/4). Do větší misky nebo sklenice od okurek postupně dáváme sýr a posypáváme kořením. Každou vrstvu prolijeme olejem. Naložený necháme v chladu odležet alespoň týden ( lépe 2). Variantně lze hermelín nakládat podélně rozkrojený a uvnitř pomazaný rozmačkaným česnekem.
Pepřový sýr Tento recept je vlastně imitací francouzského sýra Boursin z nám dostupných surovin. Je velmi chutný k podávání například po jídle nebo vrámci studené mísy.
Suroviny:

8 balíčků sýra Lučina
4 větší trojuhelníky taveného sýra (např. Lipno)
2 vrchovaté lžíce másla
poznámka: poměr surovin by měl být cca 4:2:1 (Lučina, tavený sýr, máslo)
pepř - nikoli jemně mletý, spíše mletý v ručním strojku
pepř - hrubě drcený
sůl

Postup:

Veškeré suroviny kromě drceného pepře dáme do mixeru ( tam, kde se míchá těsto) a vymícháme do hladka.

Poznámka: směs se lépe promíchá, pokud se předem trochu prohřeje v mikrovlnce.

Po promíchání dáme na cca 1 hodinu odležet do chladna. Po odležení ze směsi tvarujeme malé bochánky o průměru cca 5 cm, které obalíme v drceném pepři. Necháme odležet do druhého dne a podáváme.

S obalováním se dá experimentovat. Zajímavou chuť lze docílit například tím, že místo drceného pepře obalíme sýr v mletých vlašských ořechách nebo jemně krájených olivách.
Pesto Tato hmota (bohužel pro Pesto mne opravdu jiný výraz nenapadá) pochází z italské kuchyně a je velice zajímavá. Na tento recept jsem narazil náhodou a když jsem jej ze zájmu realizoval, neměl jsem ani tušení, co mám očekávat. Výsledek byl příjemným překvapením. Vzniklá hmota (nebo husté těsto) je velice chutná sama o sobě a navíc se hodí jako ochucovadlo například do zeleninového salátu nebo ke smíchání s těstovinami. Taky je zajímavé to, že je zde využita čerstvá bazalka. Dnes se dají poměrně snadno koupit různá koření v květináči a pěstovat je doma za oknem. Některá koření (například zrovna bazalka) mají čerstvá výrazně lepší chuť než sušená.
Suroviny:

1 malý hrnek čerstvé bazalky
30 g loupaných piniových ořechů (pokud nejsou k dispozici lze je nahradit vlašskými ořechy
50 g struhaného Ementálu
50 g strouhaného Parmezánu
2 stroužky česneku
3 lžíce olivového oleje

Postup:

Veškeré suroviny kromě oleje dáme do mixeru a mixujeme na vysoké otáčky asi 2-3 minuty, dokud se směs nerozmělní a nepromíchá. Potom pomalu přiléváme olivový olej, až se vytvoří husté tvrdé těsto. Těsto necháme ještě chvíli zpracovat, potom jej vyjmeme z mixeru a můžeme používat.
Plněný hermelín Další zajímavá pochoutka, opět s použitím Hermelínu. Tentokráte se jedná o plněný hermelín a musím říci, že když jsem jej poprvé ochutnal, velmi mne nadchnul. Jedinou nevýhodou tohoto jídle je nutnost "vydlabat" hermelín, což se mi moc nedařilo. Třeba budete zručnější. Zde popisovaný rcept je na 4 sýry, což je asi tak nejmenší množství, které se dobře dělá v mixeru. Jinak na množství nezáleží.
Suroviny:

4 sýry hermelín - 100g ( to, že používám hermelín na 100g není ani tak kvůli vlastní hmotnosti ale kvůli tomu, že tyto hermelíny se dělají menší a poněkud "buclatější" než 120 gramové. Také jsou prodávány v kulaté pevné krabičce, což velmi pomáhá vytvářet tvar při tuhnutí náplně.
30 g loupaných Vlašských ořechů
hrst čerstvé bazalky
asi 10 oliv
2 stroužky česneku
100 g másla

Postup:

Hermelíny opatrně rozkrojíme (lépe se pracuje se sýrem vychlazeným v lednici, nemaže se) a vydlabeme co nejvíce, ale abychom nepoškodili kůrku.
Ořechy, česnek a bazalku vložíme do mixeru a rozmixujeme na jemnou drť. Potom přidáme olivy, vnitřky z hermelínů a rozpuštěné máslo. Znovu mixujeme, až vznikne jednolité těsto.
Tímto těstem naplníme dutiny v hermelínech, sýr znovu zabalíme do původního alobalu a vložíme zpět do krabičky. Necháme uležet asi 2 dni v lednici.

Můžeme podávat jako pochoutku k pití nebo na různých studených mísách.
Zapečený Hermelín Pikantní jídlo, vhodné jako předkrm nebo jako doplněk studeného stolu.
Suroviny:

1 sýr Hermelín
1 malý plátek toastového chleba
česnek
sůl, pepř
trochu pikantní nakládáné zeleniny
další koření a přísady dle chuti

Postup:

Hermelín rozkrojíme a dovnitř dáme pikantní zeleninu. Osolíme, opepříme a přidáme dle chuti další koření. Spojíme opět dohromady a položíme na toast ( toast by měl být velký asi steně jako sýr). Celé zabalíme do alobalu. Zapékáme cca 15 minut na grilu.