Název Popiska Recept
Bílý vepřový guláš Toto je další možná varianta neobvyklého vepřového guláše. Pokrm je velice chutný a oproti normálním gulášům velice jemný.
Suroviny:

500g vepřového ramínka
2 cibule
3 stroužky česneku
100g čerstvých žampionů
3 lžíce oleje
1/2 litru mléka
rozmarýn
pepř, sůl

Postup:

Maso nakrájíme na malé kousky a na horkém oleji osmahneme. Přídáme najemno nakrájenou cibuli a rozmačkaný česnek. Když je osmahlá i cibule, zalijeme horkým mlékem a necháme asi 3/4 hodiny dusit na mírném ohni ( pozor, aby Vám mléko nevykypělo, pak se nadělají žmolky).
Nakonec přidáme nakrájené žampiony, osolíme, opepříme a přidáme trochu rozmarýnu. Necháme ještě asi 15 minut vařit, až omáčka zhoustne.
Grilovaná játra ve slanině Zde uvádím další z játrových receptů. Abych se přiznal jak došlo k tomu, že najednou uvádím dva recepty z jater, když doposavad jsem žádný nenapsal. Důvod je prostý. Jak jsem psal již u předešlého receptu (játra na kokosu) nejsem veliký příznivec vnitřností. Nicméně minulý recept jsem dostal poštou od čtenáře, zdál se mi zajímavý a tak jsem jej vyzkoušel. Protože jsem nakoupil moc jater, přemýšlel jsem, jak je zpracuji a vzpoměl jsem si na jiné jídlo, které jsem před časem viděl v restauraci.
Suroviny:

500g jater
200g anglické slaniny nakrájené na plátky
4 lžíce sojové omáčky
pepř
různé voňavé koření (například Provensálské)

Postup:

Játra nakrájíme na silnější plátky a z nich potom na proužky přibližně čtvercového průřezu. Opepříme a okořeníme voňavým kořením. Vložíme do porcelánové misky a prolijeme sojovou omáčkou. Necháme asi 3 hodiny odležet v chladnu.
Po odležení játra vyjmeme a každý kousek zabalíme do plátku slaniny. Jednotlivé kousky zajistíme proti rozvinutí párátkem nebo s mezerami napichujeme na ražniči jehlu. Grilujeme asi 10 - 15 minut, nejlépe na dřevěném uhlí.
Játra na kokosu Tento zajímavý recept mi poslal jeden z Vás - čtenářů kuchařky. Jedná se o netradiční úpravu tradiční suroviny - vepřových jater. Já osobně příliš vnitřnosti nevařím ani nepožívám (pravděpodobně se jedná o trauma, pocházenící z odporně páchnoucí hmoty v hnědé omáčce ze školní jídelny), ale vrámci objektivity jsem zaslaný recept vyzkoušel a musím uznat, že výsledek byl nad očekávání kvalitní a sám jsem si na játrech asi po 10 letech velmi pochutnal. Takže všem, kdo jsou příznivci jater můžu vřele doporučit.
Suroviny:

500g vepřových jater
1 cibule
4 stroužky česneku
4-5 lžic strouhaného kokosu (sušeného)
1 dl sojové omáčky
4 lžíce kečupu
pepř, sůl
1 lžíce oleje

Postup:

Játra omyjeme a nakrájíme na úzké plátky. Smícháme kokos se sojovou omáčkou do řídké kaše. Játra opepříme a namáčíme ve vzniklé kaši tak, aby na ně kokos poněkud přilnul.
Nakrájíme cibuji a česnek na drobno a osmažíme v hrnci na oleji. Přidáme obalená játra a necháme z obou stran osmažit. Přidáme trochu vody, zbytek obalovací kašičky a kečup. Dusíme 20 - 30 minut až jsou játra měkká.
Kotlety po přátelsku Ahoj, im Tina naše společnost hlede1 dodavatele masa, jsme maso precsoor zpracujeme High-N produkty, jako jsou slanina, pe1rky atd. Potřebujeme vepřove9ho bůčku vykostěne9 pokožku me9ně, bůček kosti me9ně kůže na, vepřove1 panenka, vepřove1 piknik, vepřove9 hřbetnedho se1dla, krůted MDM a některe9 mořske9 potraviny. Je možne9, že se stanete našedm dodavatelem. Pokud ano, zde jsou čedsla si můžete kontaktovat mě 9410924/9410877/09086302764/09229958520. Děkuji a God Bless! VA: F [1.9.17_1161] čekejte prosedm ... Hodnocened: 0.0 / 5 (0 votes cast) VA: F [1.9.17_1161] Hodnocened: -1 (z 1 hlas) Ahoj, im Tina naše společnost hlede1 dodavatele masa, jsme maso precsoor zpracujeme High-N produkty, jako jsou slanina, pe1rky atd. Potřebujeme vepřove9ho bůčku vykostěne9 pokožku me9ně, bůček kosti me9ně kůže na, vepřove1 panenka, vepřove1 piknik, vepřove9 hřbetnedho se1dla, krůted MDM a některe9 mořske9 potraviny. Je možne9, že se stanete našedm dodavatelem. Pokud ano, zde jsou čedsla si můžete kontaktovat mě 9410924/9410877/09086302764/09229958520. Děkuji a God Bless! VA: F [1.9.17_1161] čekejte prosedm ... Hodnocened: 0.0 / 5 (0 votes cast) VA: F [1.9.17_1161] Hodnocened: -1 (z 1 hlas)
Kotlety v omáčce Zajímavá úprava kotlet. Tomu, kdo se chce nechat odradit použitím celeru upozorňuji, že úpravou není "celerová" chuť vůbec patrná a kombinací s Nivou vznikne velice zajímavá nová chuť omáčky.
Suroviny:

4-5 kotlet
1/2 malého celeru
2 cibule
trocha hořčice
30g sýra Niva
1 smetana
2 dl bujonu
2 dl bílého vína

Postup:

Kotlety naporcujeme, potřeme hořčicí a necháme ve vyhřáté troubě opéci.
Mezitím nakrájíme cibuli nadrobno a celer na malé kousky. Přidáme cibuli a celer k masu, podlijeme vývarem a vínem, osolíme a opepříme a necháme asi hodinu péct. Před vyndáním z trouby dáme do mixeru Nivu se smetanou a řádně rozmixujeme ( vlastně našleháme). Po vyndání z trouby vyjmeme maso a uchováme v teple. Do omáčky, která zůstala v pekáči přidáme smetanu s Nivou a ještě chvíli povaříme.
Kotlety v pikantní omáčce Nejsem si jist odkud tento recept pochází. Našel jsem ho v jdené Britské kuchařce, ale to mnoho neznamená. Britská kuchyně sama o sobě mnoho poživatelných jídel neobsahuje, většina je importovaná z Indie a okolí. Tento recept mi spíš připadá jako Francouzské jídlo. Nicméně ho chci doporučit a to hlavně těm, kdo mají rádi sladkokyselé poněkud rafinované chutě.
Suroviny:
2kg kotlet v celku
1 konzerva anannasu - asi 250g
1 lžíce tmavého cukru
1 lžíce mearmelády - nejlépe rybízové
1 lžíce hladké mouky
1 lžička mletých hořčičných semínek
1 kostka bujonu
2 lžíce vinného nebo bylinkového octa

Postup:

Kotlety ponecháme v celku, jenom je na horní části nařízneme asi 2 cm do hloubky. V misce rozmícháme šťávu z konzervovaného ananasu, tmavý cukr, hořčičné semínko a asi 3 dl vody. Tímto maso přelijeme a dáme do vyhřáté troby péct. Pečeme asi 1 1/2 - 2 hodiny, často přeléváme šťávou, můžeme i občas obrátit v pekáči. Posledních 30 minut pečeme bez přikrytí.
Po vyjmutí masa z trouby slijeme vypečenou šťávu do kastrolku, přidáme ocet, kostku bujonu ,rozmícháme mouku a přidáme na malé kousky nakrájený ananas. Necháme chvíli povařit až omáčka zhoustne. Maso podáváme přelité omáčkou, vhodná příloha je dušený květák. Maso lze také po vychladnutí a odležení ve šťávě podávat jako studený pokrm se salátem.
Krkovice s přílohou na grilu Toto je další z receptů, vhodných pro venkovní gril s dřevěným uhlím. Kombinace grilu a vepřového masa dává téměř neomezený prostor pro fantazii, toto je spíše ukázka, jak lze postupovat a kombinovat. Obecně lze doporučit pro grilování spíše masa tučnější, než libová. Z tučného masa se vypeče tuk a výsledek je velice příznivý. Také je to příklad použití hliníkových staniolových zapékacích misek.
Suroviny:

Několik plátků krkovice
2 cibule
trocha oleje
3-4 brambory
2 mrkve
2 petržele
1 mensí celer
sůl, paprika
dle chuti další koření, např. voňavé francouzské byliny, ....
Barbecue Sauce (viz. grilované kuře za 5 minut)
1 zapékací alobalová miska, rozměru cca 200x300 mm ( misky na jedno použití, běžně k dostání v obchodech typo Obi nebo Baumax)
kus alobalu na přikrytí

Postup:

Krkovici je vhodné před přípravou naložit ato tak, že: plátky krkovice posypeme solí a paprikou a potřené trochou oleje dáme společně s nakrájenou cibulí do misky odležet do chladna.
Krkovici vyjme z nakládací misky a dáme do zapékací alobalové misky. Přidáme nakrájené brambory a kořemovou zeleninu. Misku přikryjeme plátem alobalu tak, aby co nejvíce těsnila. Dáme do grilu na rošt (raději dál od uhlí, není třeba vysokou teplotu) péci na cca 1 hodinu. Během pečení 2 x otevřeme a zkontrolujeme, popř. maso obrátíme.
Po vyjmutí oddělíme maso od zeleniny a brambor, které by již měly býti hotové. Maso potřeme Barbecue Sauce a dáme na rošt ještě na několik minut "udělat kůrku"
Opilá vepřová pečeně Zajímavý a vcelku jednoduchý recept na chutnou úpravu vepřového masa. Maso se sice celkem dlouho připravuje, ale většinou se jenom samo dusí bez pomoci kuchaře. Suroviny

1-1,5 kg vepřového masa, nejlepší z plece nebo z kýty
2 menší mrkve
cca 2 lžíce hladké mouky
1 dl grappy nebo jiné ovocné pálenky
2-3 dl suchého bílého vína
2 bobkové listy
hrst nakrájené petrželky
pepř, sůl, olivový olej

Postup

Mrkev nakrájíme podélně na čtvrtiny. Ostrým, tenkým nožem uděláme do masa díry a prošpikujeme maso špalíky mrkve. Potom celý kus masa pevně stáhneme potravinářským provázkem.
Vybereme hrnec s pevným dnem, do kterého se maso tak akorát vejde a rozehřejeme v něm olej. Maso obalíme ze všech stran v mouce a na oleji opečeme dohněda.
Přidáme grappu, víno, bobkové listy a petržel. Pevně přiklopíme pokličkou a na mírném plameni dusíme cca 2,5 hodiny. Občas zkontrolujeme, pokud se omáčka moc vyvaří, doplníme troškou vody nebo vývaru.
Když je maso měkké, vyjmeme jej z hrnce a nakrájíme na plátky. Pokud je omáčka řídká, necháme ji ještě chvíli vyvařit.
Podáváme plátky masa přelité omáčkou. Jako příloha jsou vhodné vařené brambory, vařená zelenina nebo např. Dauphinské brambory (viz. sekce Bezmasá jídla) .
Pečený zabíjačkový guláš Toto je jeden z těch receptů, které existují v mnoha variantách a to podle toho, odkud pochází kuchař. Někde se guláš ze zabíjačky nedělá vůbec, někde se dělá normálně dušený a někde se peče. Každopádně je to velmi zajímavá úprava a dá se samozřejmě použít i mimo zabíjačky, suroviny jsou celkem normální. Při zabíjačce je ovšem ta výhoda, že se guláš dělá v podstatě ze zbytků. Suroviny

cca 2 kg vepřového masa - při zabíjačce se použijí odřezky, jinak je vhodné jakékoliv tučnější maso, například krkovice.
1 kg vnitřností - játra, ledvinky
1 kg cibule
1/2 dl rajského protlaku
1 lžíce plnotučné hořčice
sladká paprika
pepř, sůl, kmín
5 stroužků česneku
lžíce sušené majoránky

Postup

Nadrobno nakrájenou cibuli osmažíme na oleji, až začne hnědnout. Posypeme cca 2 lžícemi sladké papriky a ještě chvilku smažíme, až paprika zavoní. Poté přidáme rajský protlak a hořčici a chvilku podusíme.
Přidáme na malé kousky nakrájené maso a vnitřnosti, osolíme opepříme, přidáme kmín a vše vložíme v hlubokém pekáči do vyhřáté trouby (cca 200 stupňů). Pečeme cca 2 hodiny a podle toho, kolik si maso pustilo vlastní šťávy podléváme tak, aby vždy všechno maso bylo ponořené ve šťávě. Na podlití můžeme použít vodu nebo raději vývar.
Poslední cca 1/2 hodiny pečeme nazakryté, aby guláš dostal lepší chuť.
Asi 10 minut před koncem vmícháme rozmačkaný česnek. Nakonec vyjmeme z trouby a vmícháme majoránku.
Ramínko na červeném víně Zajímavý a vcelku jednoduchý pokrm. Je zde použito vepřové ramínko, které patří k méně žádaným a tudíž i levnějším masům. Je vcelku libové ale na rozdíl třeba od kýty se musí déle tepelně upravovat a nehodí se na rychlé pokrmy.
Suroviny:

cca 1 kg ramínka
1 cibule
cca 100g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)
2 stroužky česneku
bobkový list, celý pepř, nové koření, tymián
cca 1/2 litru červeného vína

Postup:

Ramínko ponecháme vcelku, po celém povrchu jej osolíme a opepříme.
V hrnci rozehřejeme olej a lehce na něm zesklovatíme najemno nakrájenou cibuli. Poté přidáme maso a ze všech stran jej opečeme dohněda. Dále přidáme na malé kousky nakrájenou kořenovou zeleninu a spolu s masem ještě chvíli opékáme.
Zalijeme červeným vínem a přidáme veškeré koření a česnek. Dusíme cca hodinu na mírném ohni, dle pořeby otáčíme maso, a pokud se šťáva vyvaří podlijeme vodou.
Až je maso měkké, nakrájíme jej na jemné plátky. Šťávu scedíme a maso podáváme přelité čistou šťávou.
Jako příloha se hodí něco "nasákavého" jako například houskový knedlík, pečivo nebo i polenta.
Řízky v županu Zajímavá úprava vepřových řízků. Toto jídlo již samo o sobě obsahuje přílohu, tudíž je vhodné jej podávat pouze se salátem.
Suroviny:

1/2 kg vepřových řízků
100 g žampionů
100 g plátkového sýra
listové těsto - množství je třeba odhadnout tak, aby do něj šele vždy plátek řízku zabalit. Při koupi zamrazeného polotovaru je to cca 10 kousků na 5 plátků řízku
2 lžíce oleje
pepř, sůl

Postup:

Maso nakrájíme na plátky, osolíme a opepříme. Potom jej na oleji lehce osmažíme a necháme vychladnout.
Na plátek těsta vždy položíme plátek masa, na něj nakrájené žampiony a plátek sýra. Překryjeme dalším plátkem těsta a celý řízek do něj zabalíme.
Pokládáme na plech a pečeme ve vyhřáté troubě 30-40 minut.
Vepřová pečeně na tmavém pivě Tento recept mne zaujal svou nápaditostí, co se týká úpravy pečeného vepřového. Je to tak trošku obdoba našeho vepřo, knedlo, zelo, ale chuťově se jedná o zcela jiný pokrm. Také díky použití většího množství zeleniny při přípravě se dosti sníží tučnost vepřového masa. Suroviny

1 kg vepřového na pečení, nejlépe krkovičky
2 cibule
2 mrkve
2 petržele
1 malý celer
cca 10 menších brambor
1/2 hlávky bílého zelí
1 tmavé pivo
rajský protlak
hladká mouka

Postup
Maso osolíme, opepříme, posypeme kmínem a dáme do vyhřáté trouby péct. Mezitím očistíme 1 cibuji a veškerou kořenovou zeleninu a vše nakrájíme na kousky (nemusí být ani moc malé, zelenina se po vypečení vyhodí). Po cca 1/2 hodině přidáme k masu veškerou zeleninu, podlijeme 1/2 tmavého piva a za občasného přelévání šťávou pečeme do měkka (ještě alespoň hodinu).
Zatímco se peče maso, nakrájíme druhou cibuli (spíše menší) najemno a dáme spěnit na olej. Po chvíli přidáme najemno nakrájené zelí, podlijeme, osolíme, okmínujeme a necháme podusit. Když je zelí měkké, okyselíme jej troškou octa a kdo chce, může jej zahustit troškou jíšky.
Asi 1/2 hodiny před tím, než je maso upečené přidáme k němu oloupané brambory (pokud jsou větší tak je rozkrojíme na menší kousky). Maso i brambory během pečení bohatě přeléváme výpekem.
Když je maso hotové vyjmeme jej ze šťávy, naporcujeme a odložíme v teple společně s upečenými bramborami. Šťávu scedíme. V menším kastrolu chvíli podusíme samotný rajský protlak, po chvíli k němu přidáme scezenou šťávu a zbytek tmavého piva. Chvíli povaříme a zahustíme trochou jíšky.
Maso podáváme s brambory a se zelím, přelité šťávou.

Vepřová pečeně Robert Velmi chutné jídlo pocházející z Francouzské kuchyně.
Suroviny:

1 kg vepřové pečeně
30 g másla
2 lžíce oleje
2-3 větší cibule
0.5 litu bílého vína
0.25 litru vývaru (masox)
pepř
sůl
tymián
bobkový list
3 hřebíčky
lžíce hladké mouky ( není nezbytná)
2 lžíce hořčice (nejlépe dijonská, ale naše plnotučná poslouží také)

Postup:

Celý kus masa osolíme, opepříme a na rozpáleném oleji ze všech starn opečeme. Přidáme drobně nakrájenou cibuli a necháme zrůžovět. Podlijeme bílým vínem a vývarem. Přidáme veškeré koření. Necháme asi 1 hodinu dusit až je maso měkké.
Potom přidáme hořčici a máslo. Kdo chce omáčku hustší, může přidat i mouku. Jako velice chutná příloha může posloužit vařený květák
Vepřový guláš s mrkví Toto je varianta běžného vepřového guláše. Za dobrý nápad zde považuji použití mrkve, která zaprvé znatelně vylepší gulášový "základ" a zároveň po rozvaření guláš zahustí, čímž odpadne nutnost použití jíšky nebo škrobu
Suroviny:

1 kg vepřového masa (přední)
4 velké cibule
4 velké mrkve
pepř, sůl
sladká paprika
kmín
lžíce plnotučné hořčice
1 malá konzerva rajského protlaku (asi 2-3 lžíce)
olej nebo sádlo
3 stroužky česneku
majoránka

Postup:
Cibuli nakrájíme nadrobno a na rozehřátém tuku osmažíme. Mezitím nastrouháme mrkev a přidáme ji k cibuli. Až je cibule nahnědlá, zasypeme sladkou paprikou a po chvíli přidáme hořčici a protlak. Chvíli ještě smažíme, pozor má tendenci se připékat. Potom přidáme na kostičky nakrájené maso a opět smažíme, až začne maso pouštět šťávu. Osolíme, opepříme, přidáme kmín a podlijeme horkou vodou. Kdo chce výraznější omáčku, může přidat kostku Masoxu.
Až je maso měkké, přidáme rozmačkaný česnek a špetku majoránky. Ještě chvíli povaříme a je hotovo.
Zapečené fazole s krkovicí Tento recept údajně pochází z jakéhosi obalu, ve kterém jsou prodávány fazole. Neviděl jsem ten obal, takže nemohu soudit, zda je to pravda. Jedná se o velmi chutné zapečené fazole, kterým krkovička dodá správný chuťový "říz". Samozřejme, že nejlepší je použít domácí uzené, ale ani z kupovaného nebudete o nic ochuzeni.
Suroviny:
200 g fazolí
200 g uzené krkovice
100g celeru
1 paprika
1/2 litru vývaru (z masoxu)
1 lžíce plnotučné hořčice
2 dl zakyasané smetany
pepř, sůl

Postup:

Fazole necháme namočené ve vodě do druhého dne. Potom je vaříme na mírném ohni až skoro doměkka (pozor - nesolit). Když jsou skoro hotové, scedíme je a dáme dovařit na asi 10 minut do vývaru.
Mezitím nakrájíme krkovici a papriku na malé kousky, Celer nastrouháme na hrubém struhadle. Přidáme k fazolím krkovici, zeleninu a lžící plnotučné hořčice, opepříme, osolíme a řádně promíchíme.
Pečeme asi 15 minut ve vyhřáté troubě. Nakonec vyjmeme z trouby, vmícháme zakysanou smetanu a ještě v troubě prohřejeme.
Zapečené medailonky s omáčkou Mornay Další lahodný recept z Francouzské kuchyně. Pokud máte rádi lahodná, křehké vepřové medilonky v zajímavé úpravě, jste na správném místě. Jako výchozí surovinu je možno použít kvalitní kýtu na řízky, ale úplně nejlepší je pokrm z panenské. Omáčka Mornay na první pohled vypadá poněkud složitěji, ale nelekejte se, nic to není. Jako příloha se hodí vařené brambory nebo toasty.
Suroviny:
500g řízků nebo panenské pečeně
250g žampionů
1 malá plechovka rajského protlaku
trocha oleje
lžíce másla
2 dl smetany
Pepř, sůl
3 žloutky
2 lžíce másla
worchester
100g strouhaného Ementálu
lžíce citronové šťávy
2 lžíce mouky
1/4 litru mléka

Postup:

Maso naklepeme, osolíme, opepříme a na oleji s máslem prudce opečeme. Pak na tom samém oleji opečeme žampiony. Přidáme k nim smetanu a protlak a chvíli dusíme. Maso vyskládáme do zapékací misky a přlijeme houbami s omáčkou.

Omáčka Mornay
Ve vodní lázni šleháme mléko, žloutky, rozpuštěné máslo, asi lžičku worchesteru, sýr, mouku, pepř a sůl až omáčka zhoustne. Pak přidáme citronovou šťávu a navršíme omáčku na medilonky v zapékací misce. Zapékáme až povrch omáčky zrůžoví.